VIDEO: Pohled na svět z paluby Lady Nivy v extrémním provedení

V celé Evropské unii existuje tento krasavec v pěti kusech a z toho tři jsou v České republice. Tu, kterou si pořídil Jaroslav Dušička, můžete vidět na Jablonecku. A v našem videu.

Čtěte také

Automobil VAZ2121, známější jako Lada Niva, byl u nás dlouhá léta prakticky jediným dostupným terénním automobilem. Jeho sériová výroba začala už v roce 1977. Od té doby čtyřkolka automobilky VAZ prošla několika modernizacemi, ale původní Nivu nezapře. A nezapře ji ani extrémní úprava Lady Nivy, kterou na svých cestách potkal redaktor Jaroslav Hoření.

Vzhledem ke stavu českých silnic je to na naše cesty přímo ideální auto, díru prostě necítím a přejede to i pařez…
Jaroslav Dušička, majitel vozu

Vzhledem k rozměrům pneumatik a také jejich nízkému nahuštění je to vozidlo vhodné do bahna nebo do pohyblivého písku. „Je to vedený jako dopravník do málo únosných terénů, speciální vozidlo,“ říká majitel extrémní Lady Jaroslav Dušička. Šířka vozidla je 2,55 m, tedy maximální povolená, která může na silnice. I proto jsou vpředu na nárazníku tyčky, které můžeme pamatovat z Pragy V3S. „To abych věděl, kam se vlastně vejdu, protože z té kabiny se to těžko odhaduje. Kabina je postavená na podvozku vojenského speciálu, takže je to docela vysoko,“ vysvětluje pan Jaroslav.
Vy si můžete vozidlo prohlédnout v naši fotogalerii a poslechnout si další podrobnosti v reportáži. Chtěli byste si i vychutnat jízdu Ladou Nivou? Můžete, ve videu.

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.