VIDEO: Je krásná i chytrá – Eliška, první formule libereckých studentů

16. říjen 2017
Studenti z TUL představili první formuli, dali jí jméno Eliška. Závodit bude v červenci v Itálii

Studenti Technické univerzity v Liberci se pochlubili (21. 6.) svou první závodní formulí. Dali jí jméno Eliška. Stejné, jaké nosila slavná česká automobilová závodnice Eliška Junková. Studenti se při stavbě závodního vozu inspirovali u motokár a motokrosu. Některé díly si dokonce vytiskli na 3D tiskárně.

„3D tisk má samozřejmě své mouchy, ale má i spoustu výhod. Jsme schopni vyrobit prakticky jakýkoliv tvar. Tiskli jsme si třeba i sání,“ vysvětluje na své první předváděcí akci šéf studentského konstruktérského týmu Roman Rybáček.


Formule Eliška je něco mezi carcrossovou buginou a malou formulí 3. A protože studenti chtěli, aby byla krásná a elegantní, zvolili černou barvu kapotáže a růžový rám. „Původně jsme chtěli barvu univerzity, ale když jsme měli krásné holčičí jméno, černá s růžovou byla ideální,“ říká student Jakub Ježek. Formule má i bezpečnostní prvky, vysvětluje dál student: „Máme deformační prvek, testovali jsme to, rám je stavěn podle pravidel a je tam spousta křivek a prostoru, který se musí překrývat, aby to ochránilo řidiče.“


Ve formuli je i smart čili chytrý volant. „Jsou tu diody, které napovídají, kdy správně řadit. Je tu displej, který ukazuje zařazenou rychlost,“ dodává student Tomáš Jarkovský. První závod čeká studentskou Elišku na konci července v severní Itálii.

Studentská formule z Liberce