Vědci zkoumají možnosti, jak těžit vzácné prvky z odpadních materiálů po těžbě uranu
Liberecká univerzita společně se státním podnikem Diamo pracuje na nové metodě, jak získávat strategické suroviny z odpadních vod. Sanace území po těžbě uranu na Českolipsku ještě neskončila.
Čtěte také
Vědci z Technické univerzity v Liberci řeší, jak využít odpad po těžbě uranu a získat z něj důležité suroviny. Na projektu využití odpadu, který zůstal po těžbě uranu, pracuje univerzitní Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace společně se státním podnikem Diamo.
Výzkum těžby strategických prvků, jako jsou třeba zlato nebo lithium, je teprve na začátku. Odborníci zatím hledají vzorky, na kterých postupně metody testují.
Projekt koordinuje liberecká univerzita a zapojené jsou do něj také univerzity ze Španělska a Velké Británie.
S vědci natáčel redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.
Související
-
Vědci liberecké univerzity pracují na materiálu, který pomůže s hojením kostí i jater
V Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické univerzity Liberec se nanovlákenným nosičům jako přenašečům léčiv pro rychlé hojení věnují dlouhodobě.
-
Vývoj nanovláken k zachycování vody inspirovala pavoučí síť. Projekt může změnit i klima měst
Student Technické univerzity v Liberci Jan Koníček se svým týmem vymýšlí stavby, které zachytí vzdušnou vlhkost. Inspirací mu byla pavučina pavouka pokoutníka.
-
Liberecké univerzitě se v oblasti výzkumu a vývoje daří. Každoročně se může chlubit několika patenty
Vědci liberecké univerzity byli v roce 2022 mezi univerzitami v oblasti výzkumu a vývoje nejaktivnější, podali 14 patentových přihlášek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.