Věda není nuda! Studenti TUL představili vynálezy a zlepšováky

Student Šimon Škapik vytvořil vlastní počítačovou hru ve 3D prostředí, nazval ji TULcraft
Student Šimon Škapik vytvořil vlastní počítačovou hru ve 3D prostředí, nazval ji TULcraft

Vědecká práce může působit jako nuda – hodiny a hodiny v laboratořích, u počítače, nad těžkými výpočty. Ve výsledku ale rozhodně nejde o nic nezábavného. Studenti Technické univerzity v Liberci to teď dokázali na výroční konferenci Fakulty mechatroniky. Vytvořili například program na rozpoznávání květin i obličejů, praktický zlepšovák pro maminky malých dětí a v neposlední řadě také zábavu pro sebe.

Vynález – zlepšovák studenta Ondřeje Macha má usnadnit maminkám pohyb s kočárkem po nerovném terénu, na písku nebo ve sněhu. „Mapuje to terén, konkrétně i náklon terénu, na základě toho generuje momenty kol, a tím pádem tomu uživateli pomáhá,“ vysvětluje student Ondřej Mach a pokračuje: „Nastaví se tam krouticí momenty, a pak to pro uživatele není problém.“

Studenti Fakulty mechatroniky TUL na výroční konferenci prezentují své vynálezy a "zlepšováky"

Martin Bumba vyrobil program na rozpoznávání lidských obličejů. „Je možné rozpoznávat z obrazu obličeje a zjišťovat o nich spoustu věcí – totožnost, věk a třeba i emoce,“ popisuje student.

Další studenti představili třeba supercitlivý senzor pro roboty, aby se lépe orientovali v prostoru a nenaráželi do okolních věcí, nebo program, který vám na výletě v přírodě pomůže pomocí chytrého telefonu rozpoznávat květiny kolem.