Vášnivý sběratel rádií má přijímačů plnou půdu. Některé půjčil Technickému muzeu v Liberci

Z některých historických rádií je lepší zvuk než z těch moderních, tvrdí sběratel radiopřijímačů Michal Najvrt z Krásného Lesa

Michal Najvrt z Krásného Lesa se zajímá o historii radiopřijímačů a taky je sbírá. První získal náhodou – výměnou za svůj kotoučový magnetofon Uran před více než třiceti lety. Od té doby se mu ale sbírka rozrostla na více než 500 kusů.

Malou část sbírky Michala Najvrta můžou vidět návštěvníci Technického muzea v Liberci, kam ji zapůjčil. Naše reportérka ale sběratele navštívila u něj doma, v Krásném Lese – jak si můžete poslechnout v reportáži.

V kuchyni spojené s obývacím pokojem má Michal Najvrt vystavených svých nejoblíbenějších zhruba dvanáct radiopřijímačů. Patří mezi ně i rádio Tesla z roku 1958. „Umí přijímat na čtyřech vlnových rozsazích. Pokud běží déle, je cítit. Uvnitř se totiž usazuje prach a elektronky to zahřívají,“ popisuje Najvrt.

Na půdě má sběratel víc než pět stovek radiopřijímačů, specializuje se teď ale na ty lampové. „Těch mám kolem sto dvaceti a je to jen část specializace, druhá část jsou radiomagnetofony typu boombox,“ dodává Michal Najvrt.

Pokud staré rádio hraje déle, je i cítit, říká sběratel

Související