V září začne platit zákaz používání starých kotlů na tuhá paliva. Jak poznat, kterých se týká?

31. květen 2024

Zákaz používání starých kotlů na tuhá paliva bude platit od 1. září 2024 platí. Jak poznáte, jestli se vás zákaz týká a zda nové kotle kromě životního prostředí pošetří i vaši peněženku, zjišťoval redaktor Jaroslav Hoření.

Čtěte také

Na podzim začne platit zákaz provozování starých kotlů v rodinných a bytových domech i rekreačních stavbách. Na výměnu čekají ještě desetitisíce kotlů. Letos už nelze počítat s odkladem, do konce srpna mohou nízkopříjmové domácnosti požádat o dotace na výměnu, a kdo bude dál provozovat nevyhovující kotle, tomu budou hrozit pokuty a to i opakované.

„Od roku výroby kotle 2000 do roku 2012 kotle mají na sobě štítky, na kterých je uvedená emisní norma, buď jednička, nebo dvojka. U starších kotlů, které jsou z 80. nebo 90. let minulého století štítek není, protože emisní normy nebyly,“ vysvětluje, jak zjistit, kterého kotle se nutnost výměny týká, majitel železnobrodského železářství Zdeněk Dubský.

Podle něj tedy v takovém případě není o čem přemýšlet, kotle bez štítku doporučuje rozhodně vyměnit. „Protože dříve se dělaly i kotle, které člověk například svařoval sám doma, a ty prostě nesplňují žádné normy,“ říká.

Výměnu doporučuje i v případě, kdy jsou takzvaně nové „vnitřnosti“, tedy například rošty. Staré teplovodní kotle mají také malou účinnost.

„Staré kotle měly účinnost okolo 70-72 %, nové, pětkové emisní třídy mají 90-92 % účinnost,“ popisuje s tím, že u nových kotlů je i menší spotřeba paliva a méně se zanáší sazemi, popelem a dehtem.

Jaký kotel tedy koupit? Zvládne jeho výměnu člověk sám? A s jakou cenou počítat? Poslechněte si záznam rozhovoru.

Spustit audio

Související