V Rejcharticích na Šumpersku mají louku plnou andělů
Rejchartice jsou nevelkou vsí na Šumpersku, která se vine údolím až ke hřebeni, táhnoucímu se odsud až k jesenickým vrcholům. Od loňského roku zdobí louku u zdejšího kostela dřevěné sochy andělů - všech podob a velikostí. Jejich autory jsou řezbáři z celé republiky, pro jejichž sympozium se Rejchartice staly domovem.
První, nultý ročník sochařského a řezbářského sympozia Andělské louky se konal v roce 2013. Nápad se zrodil v hlavách řezbářů Romany Krestýnové, Tomáše Wursta, Marka Suchana a Jiřího Račáka. Jako každý správný projekt i tento vznikal u dobrého vína, které jen posílilo inspiraci způsobenou zdejší překrásnou krajinou.
„Původní záměr byl obsadit všechny louky v Rejcharticích, jenže pak nám došlo, že i ta největší socha anděla, který měl být patronem louky, by vypadala v těch jejích obrovských rozměrech jako zápalka. A tak jsme zvolili větší koncentraci andělů na jedné louce, právě u kostela,“ vysvětluje spoluzakladatel sympozia Tomáš Wurst.
Projekt ovšem není jen akcí řezbářů, už od počátku byli k realizaci přizváni také místní lidé, kteří se pro záměr nadchli. Významnou roli sehrála i osobnost faráře Milana Palkoviče z Velkých Losin, který jako místní duchovní pastýř přislíbil nad akcí patronát a také teoretické vedení, aby řezbáři netápali v andělské symbolice.
V roce 2014 se k zakladatelům připojili další autoři, a tak na louce uprostřed obce vznikla unikátní andělská galerie pod širým nebem, která obsahuje sedm soch.
Zajímavý projekt oslovil i město Šumperk a sponzory, kteří se rozhodli záměr nejen podpořit, ale dát mu navíc další rozměr. Tím by mělo být vybudování Andělské stezky. Sochy vytvořené při sympoziích by se tak měly postupně přestěhovat do šumperského městského lesa, kterým vede modře značená turistická stezka právě do Rejchartic.
Pracovní část sympozia by se konala právě zde a andělé by pak cestovali spolu s lidmi, kteří za nimi přijdou pěšky ze Šumperka. První ze soch by měly už v nejbližší době navázat na sochy vytvořené v lokalitě Tulinka nad Šumperkem v rámci Pohádkového lesa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Američané se nebojí, že by Kreml použil jaderné zbraně. Bojí se chaosu po prohrané válce
-
ČSSD se mění na SOCDEM, delegáti schválili i nové logo. Post předsedy obhájil Šmarda
-
Československá televize byla poslušnou služkou komunistického režimu, připomíná historik
-
Lubnou u Poličky po měsíci opět zasáhlo slabé tornádo. Vítr shodil tašky na několika střechách