V Novém Boru probíhá Mariánská pouť

13. srpen 2011

V Novém Boru na Českolipsku probíhá o tomto víkendu tradiční svátek: Mariánská pouť. Třídenní přehlídka divadel, hudební produkce, doprovodných programů a pouťových atrakcí baví lidi na Novoborsku už desítky let.

Tradiční letní pouť, která se koná v Novém Boru letos podle slov pamětníků už po padesáté, je v plném proudu. Hlavní část programu se odehrává v parku, to je možná taková netradiční věc, pouti bývají obvykle na náměstích a návsích, v Novém Boru se ale rozhodli pořádat pouť v parku. Tedy program je i na náměstí, tam jsou pouťové atrakce, kolotoče, střelnice a stánky s občerstvením. A naopak v parku u kina probíhá více kulturní část pouti.

Na rozdíl od většiny poutí a jarmarků, které už si do dnešní doby duchovní rozměr nezachovaly, ta novoborská pouť se starých tradic drží. Tomu tradičnímu pouťovému poslání bude patřit neděle.

Mariánská pouť je něčím, na co se těší každý rok nejen místní, ale i lidé z blízkého okolí. Kdo sem přijede na dovolenou zrovna v době, kdy se pouť koná a zavítá sem, je doslova nadšený. Tím, že se totiž pouť koná v parku, je přívětivá například i pro rodiny s dětmi. Návštěvníci si totiž mohou posedat do trávy, dívat se pohodlně na představení na pódiu, když je třeba zrovna něco, co nebaví malé děti, taky ty se zabaví tím, že po parku běhají, hrají různé hry, nebo se tady třeba prohánějí na koloběžkách a na kolech.

autor: sas
Spustit audio