V náročném terénu Jizerských hor změřili své síly horští záchranáři

16. říjen 2017
39. ročník Mezinárodní soutěže horských služeb

Desítky horských záchranářů z celého Česka a okolních zemí se sjely o tomto víkendu do Jizerských hor. V sobotu tam slavnostně odstartoval 39. ročník Mezinárodní soutěže horských služeb. Záchranáře čekalo 25 kilometrů v obtížném terénu.

Do Bílého Potoka se sjeli horští záchranáři z Šumavy, Krušných, Jizerských, Orlických hor, Krkonoš, Jeseníků a Beskyd. Závodu se již tradičně zúčastnili také jejich zahraniční kolegové z Německa, Polska a Slovenska.

V sobotu ráno odstartovalo 21 dvoučlenných hlídek. Čekaly je dvě závodní etapy. V té první, časové, museli zdolat asi 20 kilometrů náročným terénem. Ve druhé pak museli porotě předvést své zdravovědné schopnosti, když museli ošetřovat simulované úrazy.

39. ročník Mezinárodní soutěže horských služeb

Závodní dvojice tak musely předvést řadu horolezeckých disciplín.

„Slaňování, jumarování, přelaňování, samotný horolezecký výstup na skalní masiv, a samozřejmě musíme vzpomenout na výškový profil, který je necelé dva kilometry, které musí nastoupat a sklesat, a že v nohách to mají docela dost,“ popsal šéf závodu, náčelník Horské služby Jizerských hor René Mašín.

Závodníci vyšplhali na Kuří věže, přemostili skalní vyhlídky na Paličníku a cestou zdolali v kopcích převýšení celkem 2 tisíce metrů. Závod trval celý den a vyhlášení vítězů tak bylo až v podvečer. V kategorii mladších závodníků zvítězila dvojice Jan Hepnar a Jan Pochobradský z Orlických hor a v kategorii starších závodníků excelovali už poněkolikáté místní - jizerskohorská dvojice Pavel Horký a David Savický.

39. ročník Mezinárodní soutěže horských služeb

Letošní ročník je třicátý devátý. Soutěž horských záchranářů se koná pravidelně dvakrát do roka. Zimní klání bývá v Krkonoších, ta letní v náročném terénu Jizerských hor.