V Lomnici otevřeli zmodernizované kino. Interiéry jsou ve stylu Aloise Nebela

14. říjen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Slavnostní otevření lomnického kina ve stylu Aloise Nebela

Nově zrekonstruované a digitalizované kino slavnostně otevřeli v Lomnici nad Popelkou. Na zahájení byl i lomnický rodák Jaroslav Rudiš, podle grafické podoby jeho Aloise Nebela jsou vyzdobeny interiéry kina.

Návštěvníci si na zahajovacím promítání mohli užít zmodernizovaný sál, pohodlné sedačky, dokonalý obraz a skvělý prostorový zvuk.

„Jedná se o technologii, která zprostředkovává 3D prostorový zvuk, takže opravdu potom slyšíte, jak okolo vás létají ptáci, jak vám padá listí, bouřka… Opravdu se cítíte, jako byste byli v tom filmu,“ popsal zvukový systém produkční kina Luděk Grabec.

Kino je vybaveno nejmodernější technologií

„Já jsem se opravdu otáčel, to mě opravdu překvapilo. Moje berlínské kino, kam já chodím, tak to bylo digitalizované před nějakými osmi lety, je to super kino, skvělý program, ale teď jsem si vlastně uvědomil, když jsem tady seděl, že to tam budou muset hodně rychle dovybavit,“ zhodnotil zážitek z nového kina spisovatel a scénárista Jaroslav Rudiš.

Stavbaři opravili budovu kina z gruntu. Původní zůstaly jen obvodové zdi, ty teď obklopuje plášť z dřevěných příček. Podle stavaře Filipa Balatky si lidé z Lomnice na novou tvář kina určitě zvyknou.

Nová podoba kina v Lomnici nad Popelkou

„Má to svým způsobem provokovat a upoutat pozornost.  Tím že tady je historická část, tak právě to sem patří. To propojení té moderní architektury je tady udělané na míru vkusně,“ zhodnotil architektonickou úprav Balatka.

 Zajímavý je interiér kina s velkoformátovými obrazy z filmu Alois Nebel.

Lomnický rodák Jaroslav Rudiš

„Já myslím, že tohle je unikát. Byl to nápad architektů, propojit kino Lomnici s filmem, který jsem tady částečně i psal. Já jsem odsud a vracím se sem, to se nezměnilo, i když žiju napůl v Berlíně. Takže je to pro toho Aloise takový návrat domů, byť ten příběh je zasazený do Jeseníků, odkud pochází výtvarník Jaromír99,“ uvedl Jaroslav Rudiš.

Do kina budou lidé chodit nejen na filmy, nový kinosál má ale i další možnosti.

Slavnostní otevření kina v Lomnici

 „Kino je samozřejmě stěžejní, ale protože jsme chtěli, aby ten sál byl víceúčelový a dalo se tady pořádat spoustu jiných věcí, tak jsme nechali rozšířit jeviště. To znamená, že se tady dá pořádat malé divadelní představení, nějaký koncert, akustika je tady bezvadná. Samozřejmě kongresová turistika, není problém promítat tady nějaké prezentace, je tady připojení na notebooky. Má to široké využití,“ popsal nezávislý starosta Josef Šimek.

autoři: Ivana Bernáthová , mib
Spustit audio

Související