V Liberci poměří své síly vodicí psi z celé republiky. Ceny pro vítěze vyrobili skláři z Častolovic na Českolipsku

8. červen 2024 10:23

V centru Liberce v neděli 9. června poměří své schopnosti závodníci se zrakovým postižením a jejich čtyřnozí pomocníci z celé republiky. Psi budou soutěžit v poslušnosti i v tom, jak dokáží provést svého pána trasou s překážkami a splnit několik úkolů.

Jak bude závod vypadat

„Letos máme 16 soutěžících. Předvádějí, že ten pes musí zastavit na začátku přechodu, na konci přechodu, označit překážky, zastavit u překážek, když je nerovná silnice, tak pes musí zpomalit,“ přiblížil jeden z pořadatelů akce, nevidomý Roman Vaněk ze spolku Život jde dál.

Vodicí pes

Pes podle něj musí taky umět třeba najít a označit dveře, ale soutěžit se bude i v poslušnosti. Tedy v klasických povelech jako jsou sedni, lehni nebo aport. Celé mistrovství se odehraje za běžného provozu na náměstí Dr. Edvarda Beneše v Liberci. Finální trasu pro závodníky a jejich psy určí pořadatelé až v neděli.

„V sobotu jdeme udělat trasu, vymyslet si jí, ale v neděli ráno si ji rozhodčí ještě vybírají sami. Třeba během noci nebo večera se změní trasa. Máte tam zábradlí, máte tam překážku, vykopaná díra, zrovna tam stojí auto… Z těchto důvodů pak rozhodčí musí naplánovat jinou trasu,“ vysvětlil Vaněk.

Co dostanou nejlepší závodníci

Už čtvrtým rokem vyrábí trofeje pro Mistrovství České republiky - Memoriál Simony Karlovcové skláři z Křišťálového údolí. Po sklářské škole z Kamenického Šenova, Jiřím Pačinkovi a Zdeňku Kuncovi je to Floriánova huť z Častolovic na Českolipsku.

Trofeje pro letošní MČR vodicích psů v Liberci vytvořili skláři z Častolovic na Českolipsku

Ceny pro druhé a třetí místo jsou z opálového skla a slídy a mají tvar seříznuté kapky, trofej pro první místo vypadá jako ruka. Všechny ceny mají motiv psí tlapky.

„Napadla mě právě ruka, protože podávají pomocnou ruku jak člověk, který cvičí toho psa, tak i ten pes podá tomu dotyčnému člověku pomocnou ruku a tlapku. A kapka, že ve všem je kapka naděje,“ nastínil myšlenku letošních trofejí jejich autor, sklář Lukáš Červený.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související