V Českých Milovech si můžete užít venkovní únikovou hru, ve které ožívá zakladatel sklářské huti
Moderní technologie dobývají i turismus a zdá se, že se jich vůbec nemusíme bát. Naopak. V Českých Milovech, nádherném kousku přírody Žďárských vrchů na Vysočině, vznikla naučná sklářská venkovní úniková hra, kterou si může projít skupinka přátel, ale i samotný turista s mobilním telefonem. Díky umělé inteligenci se ponoří do poloviny 19. století.
„My jsme se snažili oživit příběh sklářů, kteří sem přišli v roce 1835 a založili huť,“ říká Lucie Masopustová, která stojí za vznikem sklářské venkovní únikové hry v Českých Milovech. I když sklářská historie trvala jen pár desítek let, zanechala v této oblasti trvalé stopy. „Díky sklářům, kteří spálili veškeré stromy na potaš, která je důležitá pro tavení křemene, vypadá ta krajina tak, jak vypadá,“ dodává. Dnes patří oblast Českých Milov mezi nejkrásnější části Žďárských vrchů.
Po sklářské stezce turisty provází přímo zakladatel milovské sklářské huti Josef Konrád. „Oživili jsme ho spolu s jeho manželkou Marií,“ říká Lucie Masopustová. A ukazuje na informační tabuli na začátku stezky. Je na ní QR kód, po jehož načtení mobilním telefonem se objeví Josef Konrád s uvítacím proslovem. „Měl jsem k dispozici jeho černobílou fotku. Tu jsem přes několik grafických programů a umělou inteligenci oživil, rozpohyboval a zasadil do toho interaktivního příběhu,“ vysvětluje tvůrce vizuální podoby hry Martin Kysilka.
Návštěva Skelmistrovského domu
Sklářská stezka má osm zastavení a je dlouhá asi osm set metrů. Díky geolokaci hra přesně navádí na místa spjatá se sklářskou historií a díky počítačové vizualizaci si její účastníci dokážou představit, jak vypadala sklářská vesnice, huť i činnosti, které skláři vykonávali. Dnes už z vesnice zbylo jen pár zídek, terénních nerovností a zbytky náhonu. „V tom domku, který je zachovaný, bydleli skláři,“ ukazuje Lucie Masopustová.
S přísunem informací samozřejmě souvisí i úkoly, které je třeba splnit. Nejvíc jich účastníci hry najdou v okolí Skelmistrovského domu, ve kterém Josef Konrád se svou rodinou žil. Ten je dnes citlivě zrekonstruovaný včetně zvoničky, která sklářům oznamovala důležité události. Ve Skelmistrovském domě je možné navštívit Galerii milovské huti. Po úspěšném splnění všech úkolů dostanou účastníci slevu na vstupném.
České Milovy a jejich okolí se určitě vyplatí prozkoumat víc. Jen necelé dva kilometry nad Skelmistrovským domem jsou nádherná skaliska, kterým se říká Čtyři palice. Za návštěvu stojí i vyhlášená cukrárna v Českých Milovech a v neposlední řadě rekreační středisko u milovského rybníka.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor

Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.






