V budově D Krajského úřadu bude asistenční centrum pomoci Ukrajině

28. únor 2022 18:31

V Liberci začne od úterý 1. března fungovat asistenční centrum pomoci Ukrajině. Dohodla se na tom krajská skupina pro pomoc Ukrajině. Na centrum se o pomoc můžou obracet váleční uprchlíci, kteří se dostanou do Libereckého kraje. Asistenční centrum zajistí hejtmanství ve spolupráci s hasiči, policií, vojáky a Českým červeným křížem.

Centrum bude sloužit jako základní informační a kontaktní místo. Pracovníci Krajského koordinačního centra pomoci pro Ukrajinu nabídnou pomoc s vyřízením všech administrativních záležitostí i s přidělení náhradního ubytování. Podle hejtmana Martina Půty ze SLK se počítá i s noclehem v centru na nezbytně nutnou dobu.

Informační leták o Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině Libereckého kraje

Pomoc pro ukrajinské uprchlíky urychlí přesun krajského očkovacího centra

„Hledáme teď s odborem zdravotnictví a Krajskou nemocnicí Liberec způsob, jak očkovací centrum do nemocnice přestěhovat rychleji, než bylo původně plánováno. Je potřeba v nemocnici najít prostory, respektive je vybavit, abychom ho mohli přestěhovat co nejrychleji. Prostory tady budeme potřebovat pro ty první věci, které si lidé z Ukrajiny budou muset vyřešit, to znamená nějakou registraci, dokumenty, zdravotní pojištění, sociální pomoc, ubytování," řekl České tiskové kanceláři hejtman Libereckého kraje Martin Půta z SLK.

Cílem koordinačního centra je zajistit vše na jednom místě. „Tak, aby ti lidé neběhali po úřadech, ale dostali tady všechny informace, včetně nějaké možnosti si odpočinout, najíst se, napít se po náročné cestě," řekl Půta.

Kraj má podle něj zatím k dispozici zhruba 450 míst ve svých zařízeních pro ubytování uprchlíků a mapuje další. Kapacity chce podle něj vyčlenit i Technická univerzita Liberec.

Studenti liberecké univerzity vyzvali k uvolnění kolejí pro uprchlíky z Ukrajiny

Liberecká Technická univerzita už v prvních dnech konfliktu zajistila přepravu válečných uprchlíků z Ukrajiny do Polska, nyní se soustředí na pomoc studentům a akademikům, kteří prchají ze země. Univerzita počítá s příchodem velkého množství rodin, které budou potřebovat zajistit výuku pro děti i trvalé bydlení.

Podle mluvčího školy Liberec Radka Pirkla se zapojili i studenti. „Studentská komora už vyzvala své kolegy z kolejí, aby ti, kteří mohli se vzdát svého kolejního pokoje a bydlet třeba u kamarádů, nebo jsou v dojezdové vzdálenosti, aby zvážili možnost uvolnit své místo, uvolnit pokoj na kolejích pro případné ubytování potřebných z Ukrajiny,“ uvedl mluvčí.

autoři: Eva Malá , Tomáš Mařas , reČRoL | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související