Únava může být signálem vážné choroby, nesmíme ho „prokaučovat“, upozorňuje lékařka

Jsou často neprávem označováni za lenochy, kteří se vymlouvají na únavu. Ve skutečnosti jde o lidi postižené chronickým únavovým syndromem. Jakými příznaky se projevuje, koho nejčastěji postihuje, které prodělané nemoci můžou mít vliv na spuštění, a co může lidem postiženým tímto syndromem ulevit, nejenom to probrala s paní doktorkou Všetičkovou Iveta Kalátová v Dopoledni pod Ještědem.

Můžeme jet nějakou dobu na 150 %, ale jednou přijde chvíle, kdy si organismus si řekne „dost“ a systémy se vypnou…
MUDr. Jana Všetičková

Z čeho všeho nás může „přepadnout“ únava? Jaké projevy únavy už jsou alarmující, kdy je potřeba kontaktovat lékaře? Co všechno pocit únavy ovlivňuje? Co je chronický únavový syndrom, nebo únava bez zjevné příčiny? Jaké jsou vhodné způsoby léčby takového stavu a jakou roli mají při únavě bylinky? Které profese, a také typy lidí, může únava nejčastěji postihnout? A může únavu ovlivnit i rodinná anamnéza? Poslechněte si rozhovor.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.