Turistický potenciál soutěsky vycítil kníže Edmund Clary-Aldringen. Oblíbená je i u filmařů
Národní park České Švýcarsko neláká jen na Pravčickou bránu, můžete v něm zažít i romantickou plavbu po řece Kamenici. Její tok vede skrz soutěsky, které byly pro místní obyvatele mnoho let obtížnou překážkou.
Až do roku 1877, kdy se pět dobrodruhů v hřenské hospodě U zeleného stromu vsadilo, že s pomocí vorů soutěsky zdolají. Vypluli od Dolského mlýna a na několika čtyřmetrových plavidlech zdárně doputovali až do Hřenska.
Majitel zdejšího panství kníže Edmund Clary-Aldringen vycítil turistický potenciál, a tak povolal italské odborníky a pod jejich vedením pak na 200 dělníků soutěsky upravilo. Zbudovali plovoucí chodníčky, mostky, tunely, lávky nad vodou a odpočinkové místo s restaurací. Tichá soutěska přivítala první návštěvníky 4. května 1890 a od toho dne se jí také říká Edmundova, na počest prozíravého knížete.
Soutěsky jsou oblíbené nejen mezi turisty, ale i u filmařů, natáčely se v nich například některé scény z pohádky Pyšná princezna. Po rozsáhlém lesním požáru v létě roku 2022 musela správa Národního parku oblíbené soutěsky dočasně uzavřít.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka