Turistické autobusové linky do Krkonoš startují. Zavezou vás až ke Zlatému návrší

4. červen 2021 11:49
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mohyla Hanče a Vrbaty na Zlatém návrší v Krkonoších (Horní Mísečky)

Pokud jste ještě nikdy nebyli na Zlatém návrší v Krkonoších, můžete to napravit. Liberecký kraj od 5. června opět zprovozní dvě speciální autobusové linky. Podrobnosti připravila redaktorka Jana Švecová.

Autobusy budou počínaje 5. červnem jezdit denně, v provozu budou dvě regulérní autobusové linky. Jedna vyjíždí z Harrachova, druhá z Martinic přes Jilemnici a Horní Mísečky až pod mohylu Hanče a Vrbaty. Jde o nejvýše položenou autobusovou zastávkou u nás ve výšce 1 391 a půl metru nad mořem.

Čtěte také

Jen od června 2020, kdy správa Krkonošského národního parku provoz speciálních linek povolila, až do začátku října, využilo linku na Zlaté návrší na 37 tisíc turistů. Autobusem se do vrcholové partie hor dostane pohodlně velké množství návštěvníků. A ne vždy jde o vysokohorské turisty. Liberecký kraj se zážitek snaží zprostředkovat co největšímu počtu lidí, na druhou stranu ale chystá kampaň, která by upozornila, že se lidé nacházejí v národním parku.

„Každá turistika, která se rozvíjí, s sebou nese i nároky na vyšší zodpovědnost návštěvníků. My se budeme aktivně snažit cestujícím vštěpovat, že se v Krkonoších musí chovat ohleduplně k životnímu prostředí,“ upřesnil Jan Maxa, mluvčí společnosti Korid LK, která organizuje dopravu v kraji.

Linku není možné využít pro přepravu kol, protože cílová zastávka leží na území Krkonošského parku. Cyklobusy ale jezdí do nižších partií, kudy vede na 900 kilometrů cyklotras. Kompletní seznam je na stránkách krkonošské cyklobusy. Zdarma ho nabízí i některá infocentra a u každé linky je vyznačeno, zda vozí cyklisty, nebo jen pěší.

autoři: Jana Švecová , reČRoL
Spustit audio

Související