Triumfem švédských lyžařů skončil úvodní sprint 54. ročníku Jizerské padesátky

13. únor 2021 07:27
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Triumfem švédských lyžařů skončil sprint na úvod 54. ročníku Jizerské 50

Byl to smutný pohled na bedřichovský stadion. Jindy obklopený fanoušky tentokrát zel prázdnotou. Při sprintu 54. ročníku Jizerské padesátky mohli totiž do areálu jen závodníci, organizátoři a v minimálním počtu novináři. Kulisu tak tvořila jen hudba z reproduktorů a moderátor.

Na startu závodní trasy leželo přes šedesát centimetrů sněhu a bylo minus dvanáct stupňů Celsia. Tedy pořádně velký mráz. Pro závodníky nic příjemného. Dokázali se s tím vypořádat. Ostatně nedávno prý zažili ještě horší podmínky. Vítěz mužského závodu, Švéd s českými předky Max Novak, se snad ani nezpotil. Možná ho hřála prémie pro vítěze – padesát tisíc korun.

„Tak je to docela velká zima, takže potit se nejde. Já jsem v Evropě šestý týden, takže jsem si zvykl. Těch dvanáct jde, horší to bylo ve Švýcarsku, kde bylo minus pětadvacet,“ komentoval vítěz úvodního sprintu.

Za Maxem Novakem skončil druhý nejlepší z českých závodníků Jan Šrail. Ani on si nestěžoval. „Je to kraťoučký závod, taková exhibice, ideálně připravené podmínky a myslím si, že jsme byli docela dobře zahřátí. Byl tady prostor na to se rozběhat, takže nás to nijak neomezovalo,“ mínil Jan Šrail.

V ženském sprintu obsadily tři první příčky švédské závodnice. S více než pětivteřinovým náskokem dojela první Lina Korsgrenová, druhé a třetí místo obsadily její krajanky Ida Dahlová a Jenny Larssonová. Čtvrtá pak byla česká závodnice Sandra Schützová a všichni také obdivovali šestou v cíli Karolínu Grohovou, která celý závod běžela bez rukavic a čelenky.

„Mám to geneticky po tatínkovi, jsem tak zvyklá, mě to pomůže, já se spíš vařím. Jsem nadšená, že jsme si mohli takhle zazávodit před Jizerskou padesátkou, ráda jsem se prorovnala v takovéhle rychlostní disciplíně s holkami,“ prozradila Karolína Grohová. Hlavní závod Jizerské padesátky se jede v neděli 14. února.

autoři: Pavel Petr , reČRoL
Spustit audio

Související