Trénování paměti. Jak „rozhýbat mozek“, poradí například kurzy v libereckém Kontaktu
Poruchy paměti trápí nejen seniory. Jak a kde paměť trénovat, se redaktorka Jana Švecová ptala lektorky trénování paměti v libereckém středisku Kontakt Dagmar Hajflarové.
Čtěte také
„Víme, že mozek je schopný se učit až do vysokého věku, a musí být podněcován a nucen k práci,“ říká Dagmar Hajflarová.
„Sem, do Kontaktu, chodí (lidé) po odchodu do důchodu, po těch 60 letech většinou, 75letí i 85letí senioři. Kurz je 10hodinový, to znamená, že trvá 10 týdnů. Účastníky seznamujeme s určitými technikami, které pomáhají si informace, které potřebují, zapamatovat, uchovat. A tím, že to dokážeme, si dokážeme minimalizovat potíže, které máme s pamětí,“ popisuje, jak v komunitním středisku s pamětí zájemcům pomáhají.
Další kurzy na trénování paměti plánuje liberecké středisko Kontakt znovu od září 2023, už v nových prostorách Liebiegova paláce v bývalé galerii.
A jak ještě je možné trénovat paměť? Poslechněte si rozhovor.
Související
-
Množství zpráv a informací je teď takové, že mozek občas „nestíhá“. Co způsobuje poruchy paměti?
Někdy hledáme klíče, nebo přemýšlíme, jestli jsme vypnuli žehličku. O tom, že poruchy paměti nesouvisí jen s věkem, si s MUDr. Janou Všetičkovou povídala Iveta Kalátová.
-
S psychologem: Válka rozděluje lidi na popírače, panikáře a realisty. Jak si udržet zdravý rozum?
Obavy z covidové epidemie se změnily ve strach z války, který má dopad na psychiku, zejména starších lidí a dětí. Hostem Dopoledne pod Ještědem byl psycholog Petr Moos.
-
Děláte víc věcí najednou? Ničíte svou energii a hrozí vám...
Během oběda telefonujeme, řešíme práci, tak se ani v klidu nenajíme, do toho ještě sledujeme facebook, aby nám neuniklo nic důležitého. V dnešním světě děláme fůru ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.