Trénování paměti. Jak „rozhýbat mozek“, poradí například kurzy v libereckém Kontaktu

17. březen 2023

Poruchy paměti trápí nejen seniory. Jak a kde paměť trénovat, se redaktorka Jana Švecová ptala lektorky trénování paměti v libereckém středisku Kontakt Dagmar Hajflarové.

Čtěte také

„Víme, že mozek je schopný se učit až do vysokého věku, a musí být podněcován a nucen k práci,“ říká Dagmar Hajflarová.

„Sem, do Kontaktu, chodí (lidé) po odchodu do důchodu, po těch 60 letech většinou, 75letí i 85letí senioři. Kurz je 10hodinový, to znamená, že trvá 10 týdnů. Účastníky seznamujeme s určitými technikami, které pomáhají si informace, které potřebují, zapamatovat, uchovat. A tím, že to dokážeme, si dokážeme minimalizovat potíže, které máme s pamětí,“ popisuje, jak v komunitním středisku s pamětí zájemcům pomáhají.

Další kurzy na trénování paměti plánuje liberecké středisko Kontakt znovu od září 2023, už v nových prostorách Liebiegova paláce v bývalé galerii.

A jak ještě je možné trénovat paměť? Poslechněte si rozhovor.

autoři: Jana Švecová , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.