„Tohle není bordel, ale polygon“, píše se na komíně. V hromadách suti se cvičí záchranářští psi

13. květen 2022

V jedné z bývalých skláren ve Smržovce vznikl unikátní krytý polygon pro výcvik záchranářských psů. Cvičí se tam v hledání v sutinách a poznávání lidského pachu. Polygon s psovodem a profesionálním hasičem Václavem Vančurou navštívil redaktor Jaroslav Hoření.

Využít opuštěné chátrající tovární areály, kterých je v podhůří nemálo, nebývá zrovna jednoduché. O to radostnější je, když se podaří zcela unikátním způsobem. V jedné z bývalých skláren ve Smržovce se tak zrodil polygon pro výcvik záchranářských psů.

Prostorem polygonu provedl redaktora Českého rozhlasu hasič a psovod Václav Vančura, který má za sebou i zahraniční záchranářské mise, třeba po výbuchu v Bejrútu. Smržovský polygon pro výcvik psů neslouží jen profesionálním složkám, ale i těm, kdo mají psa pro radost.

Poslechněte si reportáž.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.