Tisíce pestrobarevných květů na mezinárodní výstavě jiřinek v Hejnicích
Královnou podzimní zahrady bývá nazývána květina jiřina, kterou pěstovali už Aztékové. Od 18. století jiřinky obdivuje i Evropa a jejich krása je v těchto dnech k vidění i v Hejnicích.
Hejnické centrum duchovní obnovy září již tradičně všemi možnými barvami. Jiřiny, odborně dahlie, sem přivezli pěstitelé a šlechtitelé z celé republiky i sousedního Polska. Součástí výstavy je i soutěž v aranžování květin.
10. ročník mezinárodní výstavy se koná v prostorách bývalého františkánského kláštera z roku 1697, které původně sloužily jako zázemí pro poutníky, přicházející do chrámu Navštívení Panny Marie v Hejnicích. Malebné městečko Hejnice na úpatí Jizerských hor spojují staré poutní cesty z Čech, Německa a Polska. Klášterní prostory i zahrady prošly velkými opravami. Kromě výstav se tam konají také koncerty, divadla a různá setkání.
V přízemí hejnického kláštera jsou květy jiřinek k vidění od čtvrtka 12. do neděle 15. září.
Související
-
V liberecké botanické zahradě právě rozkvetlo růžové království
Růže je nekorunovaná královna květin, která nejenže krásně vypadá, ale obvykle i omamně voní. Nespočet vykvetlých růží je právě teď k vidění v liberecké botanické zahradě.
-
Květinová chaloupka u Lomnice nad Popelkou. Sucho jí příliš nesvědčí
V zahradě manželů Suchardových kvetou stovky druhů rostlin. Dříve jim pěstování květin dělalo obrovskou radost, teď mají velké starosti, aby pro ně sehnali dostatek vody.
-
FOTO: Největší lekníny světa na jednom místě. Botanická zahrada Liberec chystá mimořádné prohlídky
V botanické zahradě v Liberci kvetou tři největší leknínovité rostliny světa, včetně viktorie královské. Jejich květy mohou návštěvníci spatřit brzy ráno nebo v podvečer.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.