Tipy na víkend v Libereckém kraji: Svatováclavské a myslivecké slavnosti, Den architektury i Běh kolem Panské skály

26. září 2023

Konec září nabízí kromě příjemného počasí i spoustu možností, jak trávit volný čas. Nabízíme několik tipů.

Svatováclavské slavnosti na Zámku Svijany

Ve čtvrtek 28. září pořádají na nádvoří Zámku Svijany tradiční Svatováclavské slavnosti. Kromě slavnostního příjezdu svatého Václava čeká na návštěvníky od 10 do 20 hodin pestrý program. Budou připravené prohlídky zámeckých expozic za zvýhodněnou cenu, projížďky historickým kočárem areálem pivovaru, i dobová pec, kde si zájemci budou moci upéct chléb podle původních historických postupů. Zábava bude i pro děti a slavnosti doprovodí i hudba, rytířské turnaje, ukázky gotických tanců a spousta soutěží.

Běh kolem Panské skály a svatováclavské slavnosti v Kamenickém Šenově

Město Kamenický Šenov pořádá ve čtvrtek 28. září Svatováclavské posvícení. Řemeslný jarmark, slavnostní mše i doprovodný program budou od 14.30 u kostela Narození sv. Jana Křtitele.

Slanostem bude ještě ve stejný den, tedy ve čtvrtek 28. září, předcházet 17. ročník Běhu kolem Panské skály. Startuje se na parkovišti u Panské skály a první závod je naplánován na 10. hodinu, hlavní závod odstartuje v 11.30.

Sváteční jízdy historickou tramvají

Liberecký Boveraclub nachystal na čtvrtek 28. září sváteční jízdy historickou tramvají na lince číslo 1 na trase Rybníček – Lidové sady-ZOO. Bude vypraven motorový vůz č. 145 (Gotha T2D). Jízdné se platí přímo ve voze a jízdní řád je zde.

Krajské myslivecké slavnosti na Sychrově

U příležitosti 100. výročí založení Českomoravské myslivecké jednoty se v sobotu 30. září budou na Sychrově konat Krajské myslivecké slavnosti. Akci zahájí v 10 hodin slavnostní průvod z obce Radimovice, přes Čestný dvůr a nádvoří, do areálu parku, kde návštěvníky přivítá kníže Rohan a patroni myslivosti.

Připraven je bohatý program, včetně vystoupení trubačů, ukázek vábení zvěře, práce loveckých psů, sokolnictví, módní přehlídky mysliveckého odívání, a soutěží a zážitkových aktivit pro děti i dospělé.

Na slavnostech budou prodejní stánky regionálních výrobců, a občerstvení, spojené s ochutnávkami zvěřinových specialit. Vstup na akci je zdarma.

Den architektury

Ve 135 městech a obcích v České republice a na Slovensku odstartuje Den architektury, s mottem Objev konstrukce! 29. září a do 5. října nabídne exkurze do běžně nepřístupných budov, architektonické procházky i cyklistické vyjížďky pod vedením architektů, historiků a dalších odborníků.

Na sobotu 30. září je v Lomnici nad Popelkou v Továrně Mastných nachystaná prohlídka konstrukce v bývalé mechanické tkalcovně z poloviny 19. století s architektkou Lenkou Vačkářovou. Doplní ji například ukázky historických strojů k práci s kovem, i ohlédnutí za významnými značkami. Prohlídky začínají v 11 a ve 13 hodin.

V neděli 1. října mohou zájemci s jabloneckým spolkem PLAC, tamními znalci, vlastníky i uživateli objevit v centru Jablonce nad Nisou skryté dvory, vnitrobloky, podzemní prostory i běžně nedostupné architektonické skvosty. Sraz je v 15 hodin na Mírovém náměstí před jabloneckou radnicí.

Ornitologická vycházka v ptačím parku Mnišské louky

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě pořádá v neděli 1. října Světový festival ptactva a v jeho rámci zve na ornitologickou procházku okružní stezkou vznikajícího Ptačího parku na Mnišských loukách. Sraz účastníků je v 9 hodin u vstupu do parku na plácku u železničního přejezdu, u informační tabule. Průvodcem bude správce Ptačího parku ornitolog Josef Rutterle a organizátoři doporučují vzít s sebou dalekohledy a také vhodnou obuv na procházku mokřady.

Živá kultura v Liberci

Tipy na kulturní akce nejen o víkendu v krajském městě pod Ještědem najdete také v přehledu akcí „Živá kultura = živý Liberec“, který vydává Knihkupectví a antikvariát Fryč s.r.o. Český rozhlas Liberec je mediálním partnerem Knihkupectví a antikvariátu Fryč s.r.o.

autor: reČRoL | zdroje: Zámek Svijany , Liberecký kraj , Boveraclub Liberec , Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě , město Kamenický Šenov , Knihkupectví a antikvariát Fryč
Spustit audio

Související