Tipy na víkend v Libereckém kraji: Noc vědců, procházka turnovskými parky i běh libereckým podzemím

29. září 2022

První říjnový víkend je tu a s ním i několik tipů, jak ho trávit v Libereckém kraji.

Dožínky v Žitavě

Od pátku 30. září a po celý víkend se v německé Žitavě konají Saské dožínky. Jedná se o oslavu zemědělství a přírody, veletrh regionálních produktů a přehlídku zemědělských strojů. Liberecký kraj posílí vlakové spoje z Liberce do Žitavy. Vlaky vyjedou každou hodinu a poslední mimořádný spoj z Žitavy pojede půl hodiny po půlnoci.

Semilské výstavy

V pátek 30. září začínají v Muzeu a pojizerské galerii v Semilech dvě výstavy. První se jmenuje Internace v Semilech a seznámí návštěvníky s osudy řeholníků, kteří měli být komunisty mučeni v tajném oddělení tamní nemocnice v letech 1950-1953.

Druhá výstava na ní navazuje. V galerii budou ke zhlédnutí obrazy a majetek Jana Kristoforiho, který byl v 50. letech členem protikomunistické ilegální skupiny a byl kvůli tomu v Semilech vězněn. Vernisáže obou výstav začnou v pátek v 17 hodin. Expozice budou v galerii do 2. dubna 2023.

Noc vědců

Čtěte také

V Technické univerzitě v Liberci a v iIQLANDII v pátek 30. září oslaví Noc vědců. Téma letošního ročníku je Všemi smysly. Návštěvníci se dozví zajímavosti o lidských smyslech a o vědeckých vynálezech, které s nimi souvisí. V iIQLANDII se akce bude konat od 18 do 21 hodin, na technické univerzitě od 17 do 22 hodin.

Turnovskými parky

V rámci Dne architektury seznámí v sobotu 1. října město Turnov zájemce s historií tamních parků, připravené jsou komentované procházky parky. Sraz je ve 14 hodin u venkovní expozice v Geoparku Český ráj vedle Kamenářského domu v Turnově. Návštěvníci půjdou přes Rývovy a Metelkovy sady. Komentovaná procházka bude končit v Dolánkách, kde se zájemci dozvědí o plánech na rekonstrukci areálu. Mottem letošního ročníku je Nebourej transformuj a je převážně zaměřen na ekologický, ekonomický a etický rozměr architektury a výstavby.

Běh podzemím

Liberecké podzemí obsadí v neděli 2. října závodníci. Běh na 500 metrů krytem civilní obrany je součástí festivalu Sportfilm Liberec a účastníci budou mít možnost dvou startů. Po absolvování dopoledního závodu, který startuje v 10 hodin, se můžou přihlásit k odpolednímu, srovnávacímu startu. Každý účastník běží na vlastní nebezpečí.

autoři: Johana Tománková , Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související