Tipy na víkend v Libereckém kraji: Febiofest, Noc vědců, přehlídka divadel i sportovní neděle

23. září 2021

Jaké události můžeme o prvním podzimním víkendu očekávat v regionu pod Ještědem? Stačí si jen vybrat.

Svátek filmu

Sál libereckého kina Varšava bude i letos hostit filmový festival Febiofest

Liberec je jedním z pouhých 10 měst a zároveň jediným místem v kraji, kde se kromě Prahy koná filmový festival Febiofest. Promítat se bude v kině Varšava a festival nabídne celkem 4 snímky, dva z nich promítne už v pátek 24. září. Tím asi nejočekávanějším je poslední snímek filmové ikony Woodyho Allena s názvem Festival pana Rifkina. Kino ho uvede hned po slavnostním zahájení ve 20 hodin. Ještě předtím mohou diváci vidět islandský snímek Last and First man, v překladu Poslední a první muž, který byl dokončený po smrti autora.

Další dva filmy uvede festival v sobotu 25. září. Půjde o francouzské filmové drama ze sportovního prostředí o zneužití dominance s názvem Slalom. Druhým je lotyšsko-rumunský akční film Neznámý, který spadá do kategorie temných detektivních příběhů, označovaných jako noir.

Čas pohledem vědců

V pátek 24. září se v Liberci můžete vydat na Noc vědců. Technická univerzita společně s parkem iQLandia a libereckým Eurocentrem připravila pro návštěvníky desítky vědecko-zábavných stanovišť. Celosvětová akce, která má za úkol popularizovat vědu, začne v 17 hodin. Jejím letošním tématem je čas.

Dvě události pro milovníky divadla

Čtěte také

Baletní soubor libereckého Divadla F. X. Šaldy představí v pátek 24. září od 19 hodin svou první premiéru nové sezóny. Mauglí je dobrodružná taneční inscenace, která cílí na děti i dospělé. Hudební doprovod k příběhu inspirovanému dílem Knihy džunglí britského spisovatele Rudyarda Kyplinga je dílem skladatele Aleše Březiny. V dětské roli Mauglího diváci uvidí teprve patnáctiletého Štěpána Hejnu, když hlavní postava dospěje, vystřídá ho tanečník původem ze Sicílie, Ennio Zapalla.

Ve Vysokém nad Jizerou začíná v pátek 24. září 52. ročník přehlídky venkovských amatérských divadel s názvem Krakonošův podzim.

Odstřel jablonecké industriální dominanty

Čtěte také

Sobotním (25. září) událostem v kraji bude dominovat odstřelení 162 vysokého komína teplárny Brandl v Jablonci nad Nisou. Odstřel se bude konat za zvýšených bezpečnostních opatření, v době mezi 7. a 12. hodinou bude uzavřená silnice a vyklizený prostor v okolí Brandlu. Domovy kvůli tomu budou muset opustit obyvatelé blízkých rodinného a azylového domu, odejít budou muset také návštěvníci nedaleké lezecké stěny. Demolice uzavře dvousetmetrový okruh v okolí a místo bude střežit policie. 25 minut před odstřelem se v okolí teplárny zastaví i doprava

Za folkem do Hejnic

V Hejnicích na Frýdlantsku začne v sobotu 25. září 40. ročník festivalu folkových, trampských a country skupin Jizerská nota 2021. Začátek hlavního koncertu je ve 13 hodin.

Sportovní neděle

V neděli 26. září se v Liberci koná Mistrovství ČR jednotlivců v šermu. Finále všech zbraní, tedy kordu, fleretu i šavle, začne v 16 hodin.

Fanoušky fotbalu čeká fotbalové derby mezi Libercem a Jabloncem. Začátek utkání 9. kola první fotbalové ligy začne na jabloneckém trávníku v neděli 26. září v 16 hodin.

Příznivci sportu mohou navštívit také Semilsko. Už v pátek 24. září začne v Muzeu a Pojizerské galerii Semily výstava s názvem Sto let volejbalu v Libereckém kraji.

autoři: reČRoL , Jana Švecová , Lucie Fürstová
Spustit audio

Související