Teď se loví štika a candát. A kapři, ale toho chytíte i na Štědrý den, prozrazuje zkušený rybář
Většina rybářů považuje září a říjen za měsíce dravců. Předseda Českého rybářského svazu ve Frýdlantu v Čechách Milan Popík prozradil, jakým způsobem zajišťují chov, ochranu a lov ryb, a nakolik se jich dotkla velká voda.
Léto roku 2024 bylo poměrně teplé a relativně suché léto, otázka na zkušeného rybáře tedy byla, jak ho přečkaly řeky a rybníky. „Letos bych řekl, že ten ‚nočník republiky‘, jak se Liberecku říká, byl suchý a prázdný. Až na povodně, samozřejmě. Přes léto opravdu řeka slábne, voda není, ty přítokové potoky vysychají, úplně do prázdna, je to špatné,“ potvrzuje Milan Popík.
Když je léto bez deště a k tomu se přidají vedra, stává se podle něj, že se v rybnících vytváří zelená řasa. Ta obvykle znemožní lidem koupání, rybám ale příliš nevadí.
V rozhovoru došlo i na povodně, protože jimi v letošním roce bylo Frýdlantsko opět zasaženo. Nebylo to ale tak vážné jako v roce 2010, kdy povodně způsobily přelití rybníků a ryby pak byly i na frýdlantském náměstí.
Pro rybáře je jednou z hlavních činností lov. „Teď se loví dravci, štika, candát a podobně. A také kapři, ti se loví pořád, když je hezké počasí. Kamarád šel před pár lety chytat na Štědrý den a ulovil si dva kapry,“ přidává Milan Popík rybářskou historku.
„A to vím i o rybáři, který jde v lednu, třeba už druhého, a také chytne kapra. Letos je prodloužená pstruhová sezóna, do 30. listopadu. Dříve se mohlo jenom na mušku a teď je i vláčení, ale s jednoháčkem,“ dodává.
Velkou atrakcí jsou také výlovy. „Teď máme jeden 5. října. Náš hospodář předpokládá, že tam bude takových 200 kaprů, minimálně na vysazení, do našich sportovních vod, to je naše produkce. A 12. října máme hned tři výlovy, tři rybníky,“ vypočítává rybář.
Popisuje také, že při výlovu v síti nacházejí kapry, amury, líny – pokud je tam před tím vysadí, i choulostivější bílé ryby, které ale rybáři vracejí do chovných rybníků, nebo nabízejí spřáteleným rybářským organizacím v okolí. A co žáby…?
„O žábách bych vám mohl vyprávět… Když to vezmu pár roků zpátky, tak 6 až 8 let, tak se dělaly u rybníka různé zábrany, aby auta nepřejížděla žáby. Když jsem byl malý, tak když se líhly žáby a už byli pulci, rybník byl černý. A dnes žábu nevidíte,“ stýská si.
Jak se čistí rybník a kolik to stojí? Kolik v současné době stojí rybářská povolenka? A jaký je mezi lidmi zájem stát se rybářem, členem Českého rybářského svazu? Poslechněte si záznam rozhovoru.
Související
-
Jdeme na ryby s Janem Bubeníkem. Co je třeba předem vědět?
Nejvíce berou za kuropění a pozdě večer. Na ryby jsme se vydali po rozhlasových vlných se zkušeným rybářem Janem Bubeníkem. Poslechněte si rozhovor.
-
Nesmíte čekat žádný trofejní úlovek, říká o rybolovu na sklonku zimy zkušený rybář
I na přelomu zimy a jara můžete chodit na ryby. Jaké druhy můžeme teď lovit, i jak na ně správně políčit, na to se Jakub Marvan zeptal zkušeného rybáře Jana Bubeníka.
-
Živě od vás: Rybárna pod Ještědem
Moderátor Jakub Marvan navštívil pana Michala Sluku v jeho rybárně ve Světlé pod Ještědem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.