Svět na změny uvnitř církve bude muset ještě počkat, komentuje zvoleného papeže teolog a církevní právník Michal Podzimek

16. květen 2025

Celý svět očekával v minulých dnech zvolení nového papeže. 8. května 2025 se jím stal Lev XIV, vlastním jménem Robert Francis Prevost.

Čtěte také

Jaký bude a co naznačuje výběrem svého jména, které odkazuje na jeho předchůdce z druhé poloviny 19. století? „Mnoho lidí očekávalo, že se církev po Františkovi otevře ještě víc světu, ale to, že po něm přichází Lev XIV., je signál, že budeme spíš brzdit,“ domnívá se znalec církevního práva a teolog Michal Podzimek.

Důvodem, proč se katolická církev bude zřejmě ubírat spíš umírněnou než moderní a otevřenou cestou, je podle něj fakt, že v západním světě žije jen asi 20 procent katolíků. Mnohem větší část, zhruba polovina z celkového počtu, podle něj žije v Asii a v Africe, kde na rozdíl od západního světa chtějí konzervativní církev. „Ti by chtěli takový ten ‚katolicismus‘ jako ideologii proti všem ostatním světům,“ vysvětluje Michal Podzimek souvislosti.

V rozhovoru mluví také o mysteriu utajené volby, proč má nový papež vztah k České republice, co obsahuje smlouva mezi Českou republikou a Vatikánem nebo zda u nás přibývá či ubývá věřících a proč. Poslechněte si záznam.

autoři: Jana Švecová , reČRoL
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat