Švestkové recepty z kuchařské knihy Hanny Dumkové z roku 1884

Osmažené švestky, švestková bába, švestkový štrůdel a švestková chladina; hned několik receptů na zužitkování švestek.

Osmažené švestky

Pěkné, zralé švestky, z nichž se pecka snadno vylupuje, se spaří a oloupají, načež se dřívkem pecka vytlačí a na její místo vloží mandle. Ze 4 lžic mouky, lžíce cukru, dvou lžic rumu a dvou bílků se připraví řídké těsto; jedna švestka po druhé v něm omočí a v horkém másle do červena osmaží; pak se uloží na pijavý papír a když se do něho mastnota vtáhne, posypou se cukrem i skořicí.

Švestková bába

Na koláčky nakrájené housky se usmaží po obou stranách na másle. Zatím se v horké vodě chvilku povaří ½ kilogramu vypeckovaných švestek. Do vymaštěné formy se vloží vrstva housky, vrstva švestek a tak se střídavě pokračuje, až je pekáč skoro plný. Voda, v niž se švestky vařily, se svaří, nechá vychladnout a smíchá s ½ litrem smetany, 4 žloutky, postrouhanou kůrou z půlky citronu a 4 lžícemi cukru. Smíšenina se vlije na housky se švestkami a bába se upeče.

Švestkový štrůdel

Obyčejné těsto z mouky, másla, vajec, soli a vlažné vody připravené se nechá ½ hodiny pod teplým pekáčem, pak se rozválí, vytáhne, pomaže smíšeninou z másla, žloutků a kyselé smetany, posype rozkrájenými švestkami, cukrem a skořici. Štrudel se svine, pomaže hustou, sladkou smetanou a upeče ve vymaštěném pekáči.

Švestková chladnina

Švestky se v hliněném polévaném hrnci posypou cukrem, poliji vodou a postaví na pekáč do horké vody, v níž se tak dlouho nechají, až úplně změknou. Po vychladnuti se protlačí sítem, jádra se vaří ještě se zbytky švestek, hřebičky a vodou, šťáva se procedí ku dřívější, přilije červeného vína, vody a přidá potřebné množství cukru. Vše se dobře promíchá, nechá vychladnoutí a nalije na suchary, nebo smaženou housku.