Stany, suché záchody a očista v přírodě – zpěváci Severáčku mají dobrodružné letní soustředění

16. říjen 2017
Očista na táboře Severáčku probíhá klasicky. V přírodě

Už téměř 60 let jezdí liberecký pěvecký sbor Severáček na dvoutýdenní letní soustředění – stanovat v Letařovicích u Sychrova. U sborových zpěvaček a zpěváků by člověk čekal touhu po pohodlí, v penzionu ale Severáčci skutečně nebydlí.

Členové sboru tráví svůj čas prodchnutý hudbou ve stanech s podsadou a obejdou se i bez dalších vymožeností civilizace, jako je například splachovací záchod.

Tábor u řeky Mohelky je téměř povinností pro vstup do prestižního hlavního sboru. A děti se shodují na tom, že dobrodružství si přeci nemůžou nechat ujít.

Každé dopoledne je 77 dětí ze Severáčku na pěvecké zkoušce v budově Bartošova mlýna – to je ale jejich jediný styk s civilizací. „Děti bydlí v podsadových stanech, chodí na suché záchody, myjí se v umývárně, která je v přírodě,“ popisuje sbormistryně Severáčku, Andrea Čančarová. Malí zpěváci mají program nabitý. „Intenzivně zkoušíme nový repertoár na další sezónu – celé dopoledne a ještě před večeří asi hodinu a půl.“

Dobrodružný i tradiční tábor Severáčku

Na táboře neuvidíte žádnou myčku nádobí. To zpěváci myjí hezky ručně ve velkých lavorech. „Není to trest ani odměna, je to povinnost,“ komentují s úsměvem děti.

„Severáček vzniknul v roce 1958 a zhruba tři roky poté Uherkovi objevili místo v Letařovicích a jezdili sem nepřetržitě rok co rok,“ vysvětluje Silvie Pálková, sbormistryně Severáčku. Klasický letní tábor pěvců má už dlouhou – skoro šedesátiletou tradici. „Když sem přijedou staří členové, jsou dojati, protože se tu prakticky nic nezměnilo,“ dodává Pálková.

Tábor Severáčku