Stanislav Motl: Objevil jsem posledního pasažéra Titanicu a vypátral jeho českou stopu
„Někdy se vám podaří i něco velkého. Když se plavil na Titanicu se svým otcem a mladším bráchou, bylo mu pět let. Jejich táta se tam utopil,“ říká Stanislav Motl.
Novinář a spisovatel Stanislav Motl má jasné motto: Nikdy nesuď člověka za jeho činy, pokud jsi nebyl v jeho situaci, jeho kůži. Objasňuje příběhy, které jsou zahaleny tajemstvím, a zjišťuje, jak se události skutečně staly. Stal se i zpovědníkem herečky Lídy Baarové.
Pořád je něčemu na stopě. Nadšení a houževnatost ho neopouští ani v pokročilejším věku, a dokonce si někdy od svých studentů vyslechne, že i na ně je moc rychlý. „Například už několik let pátrám ve Španělsku po stopách polozapomenutých osudů našich interbrigadistů, kteří tam bojovali v letech 1936 až 1939. Asi dvě stě jich padlo a já hledám jejich hroby. Je to nesmírně zajímavá práce a mám takový ten pocit, že zaplňuju bílé místo naší historie. A to je to, co mě baví.“
Promlouvá s pamětníky, ale vždy si jejich povídání ověřuje v archivech. „Hodně se spoléhám na archiv a vždycky jsem vše dohledal. A pokud ne, tak jsem to nemedializoval.“ Říká, že je to hodně i o psychologii. „Je potřeba určitá empatie a zodpovědnost.“
Lída Baarová nespala s válečným zločincem
Je také autorem dvou knih o herečce Lídě Baarové, zatracované pro poměr s nacistickým vůdcem Josephem Goebbelsem. Stanislav Motl jí byl na sklonku života hodně blízko a mrzí ho, že Lída Baarová dostala nálepku ‚milenka Goebbelse‘. „Ona nespala s válečným zločincem. V roce 1936 nebyl válečný zločinec a v roce 1938 už byla tady u nás doma. Ona se nedopustila žádného udavačství. Měla s ním vztah v době, která nespadá do období ohrožení republiky, ale to si málo lidí uvědomuje.“
Diskutabilní je také její osobní vztah ke Goebbelsovi. „Musíte to hodnotit z pozice tehdejší doby. Ona chtěla hrát a mnoho hereček ji nenávidělo. V první fázi možná chtěla dělat kariéru za každou cenu. A nikdy jednoznačně neřekla, jestli ho milovala. Ale proč se nemluví o tom, že točila s Fellinim nebo že jen v Itálii natočila 11 filmů?“
Poslední pasažér Titanicu
„Někdy se vám podaří i něco velkého. Sice za to nedostanete cenu, ale víte, že tohle se povedlo. Objevil jsem posledního pasažéra Titanicu. Když jsem slyšel to jméno, blesklo mi hlavou, že by to mohl být původem Čech. Když se plavil na Titanicu se svým otcem a mladším bráchou, bylo mu pět let. Jejich táta se tam utopil a jejich máma v té době vůbec nevěděla, že se tam plavili,“ vypráví v rozhovoru neuvěřitelný příběh.
„Půl roku jsem pátral v matrikách na Slovensku a v Čechách a potom jsem přijel za ním. Bylo mu 91 let. Byl to filozof, úžasný pan Michal Navrátil. Najednou celá rodina dostala kořeny. Jejich máma jim z nenávisti k jejich otci totiž nikdy neřekla, odkud původně jsou.“
Co mu otevřelo dveře u Lídy Baarové a co o ní v ještě prozradil? Pochopení našel například i pro Karla Högera. Co se stalo? Proč neodtajnil jména českých hasičů, kteří se účastnili dobývání kostela v pražské Resslově ulici? A proč říká, že mu Helena Vondráčková zachránila život? Poslechněte si v rozhovoru u Alex.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.