Splněný sen: Jeden den kovářem

8. prosinec 2019

Náš kolega Jan Křemen se pod vedením mistra Pavla Ducháče v jeho kovárně neohroženě pustil do výroby kovového písařského brku ukutého tradičními kovářským technikami. Jak mu to šlo?

Kovářství je jedním z nejstarších řemesel světa. Kováři rádi s nadsázkou prohlašují, že jejich černé řemeslo je tím „druhým nejstarším”. To však neznamená, že by kovářství bylo řemeslem na vymření.

Tvarování železa kovářskými technikami, ať už z funkčních nebo estetických důvodů, je živé i ve 21. století. Zejména kovářství umělecké je dnes na vzestupu jako alternativa k strojově přesným, ale chladným výrobkům moderního průmyslu. A řemeslo má spoustu laických fanoušků, kteří si chtějí vlastníma rukama osahat klasické techniky a něco vyrobit.

A to je „případ” i našeho kolegy Jana Křemena. Ten se pod vedením mistra Pavla Ducháče v jeho Liberecké Kovárně neohroženě pustil do výroby kovového písařského brku ukutého tradičními kovářským technikami. Jak mu to šlo, si můžete prohlédnout na přiloženém videu, nebo poslechnout v reportáži Davida Hamra.

Náš kolega Jan Křemen si v dílně Pavla Ducháče vyzkoušel, jaké to je, být kovářem
Finální výrobek
autor: David Hamr

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.