Soud v Liberci začal řešit kauzu stavby chrastavských lázní

Termální lázně v Chrastavě

Už napotřetí začalo soudní projednávání údajné korupční kauzy ohledně stavby termálních lázní v Chrastavě.

Liberecký Krajský soud se znovu začal zabývat korupční kauzou v případu údajného neoprávněného získání evropské dotace při stavbě termálních lázní v Chrastavě. Předchozí dvě hlavní líčení musel soud odložit kvůli pracovním neschopnostem obžalovaných a taky přísedícího soudce, jednání tedy začalo napotřetí.

Krajský soud znovu projednává korupční kauzu ohledně termálních lázní v Chrastavě

Obžalobě ze sedmi skutků, z nichž nejzávažnější jsou korupce a poškození finančních zájmů Evropské unie čelí 12 lidí, mezi nimi i bývalý europoslanec a člen krajského předsednictva ČSSD Robert Dušek a jeho spolustraníci bývalý náměstek hejtmana Martin Sepp a bývalý náměstek libereckého primátora Ivo Palouš. Obžalovaný je také Jan Imlauf, původní vlastník lázní a jednatel společnosti Imstav, která budovu s bazénem a wellnesem v Chrastavě stavěla. Obžalovaní měli při žádosti o poskytnutí evropské dotace na výstavbu lázní zatajit to, že žadatel a stavební firma byli personálně a majetkově propojení. Podle státního zástupce čerpali dotace a zároveň inkasovali finanční prostředky do firmy, která lázně stavěla. Soudce dnes uvedl, že Regionální rada regionu soudržnosti Severovýchod, která rozděluje evropské dotace, požaduje náhradu škody ve výši 210 milionů korun. Připojilo se i ministerstvo financí. Jeho zástupkyně Ivana Líbalová dnes u soudu uvedla, že ministerstvo žádá úhradu škody 128 milionů korun plus úroky. Obžalovaným hrozí 5 až 12 let vězení.

Začátek hlavního líčení se dnes neobešel bez problémů. Nejdřív uvázl v dopravní zácpě Jan Imlauf. A když začal státní zástupce Petr Hořín číst rozsáhlou obžalobu, přerušil jednání hluk sbíječek přímo u zdi jednací síně. Soudce Petr Neumann se proto s obžalobou i obhajobou dohodl, že hlavní líčení bude pokračovat ve středu 9. října výpověďmi obžalovaných.