Sobotní Noční Linka: Dokázali jste v životě tzv. uzavřít minulost? A odpustit?

17. září 2022

Můžete říct, že jste se vyrovnali se svou minulostí, s tím co vás trápilo? S negativními zkušenostmi a prožitky? Dokážete žít přítomností? Je něco, s čím jste se ještě nedokázali ve svém životě vyrovnat a srovnat a provází vás to dál? Kdo vám pomohl zapomenout na minulost a je s vámi v přítomnosti? Co z minulosti jste si vzali dál, třeba jako poučení nebo zkušenost? Souvisí, podle vás, s uzavřením minulosti také odpuštění?

Minulost je minulost a přesto některé pronásleduje a provází po celý život. Nedokázali se totiž vyrovnat s určitou situací a tak vrací a stále opakují tu samou situaci, úlohu k řešení, jako ve škole. Někteří se nedokázali vyrovnat se špatným chováním některého člena rodiny v dětství, s rozchodem rodičů, s rozchodem vlastním v dospělosti, s nedostatkem lásky v našem životě, která nebyla dávána už dítěti v míře, v jaké lásku potřebuje. Celý život pak hledáme lásku a chceme dávat, ale přitom stále nenacházíme, minulost nás totiž nepřestává pronásledovat a brzdit, pokud ji neumíme uzavřít a také - odpustit. Pokud zůstáváme v minulosti a nemáme „vyřízené účty“, často nemůžeme jít dál. Uzavřít minulost je ale někdy velmi těžké. A také odpustit. Podařilo se to vám? A změnil se vám potom život k lepšímu?

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?