Sobota v Kořenově? Historické vlakové soupravy a borůvkové hody

25. srpen 2019

Borůvkám, vojákům, parní Babičce a ozubnicové Rakušance patřilo včera kořenovské nádraží. Na tradiční Borůvkovou parní sobotu na Zubačce dorazily tisíce návštěvníků.

Na jednu z posledních akci letní sezony mohli lidé do Kořenova přijet některým z vlaků, složených z historických lokomotiv i vagonů. Z Tanvaldu jezdila souprava tažená ozubnicovou lokomotivou řady T426.0 přezdívanou Rakušanka. Po trati s extrémním stoupáním, kvůli kterému byla přidána třetí ozubnicová kolejnice, vytáhla několik historických a dodnes oblíbených vozů typu Balm. Soupravu uzavíral motorový vůz M240.056 Singrovka. Jak se řídí ozubnicová lokomotiva si můžete poslechnout v přiložené reportáži Jaroslava Hořeního.

Druhá historická souprava pendlovala mezi Harrachovem a Kořenovem. Tvořila ji turnovská parní lokomotiva řady 310.0134 známá jako Kafemlejnek, Litovel nebo parní Babička, která táhla původní osobní vozy typů Ce a Ci. Soupravu doplňuje motorová lokomotiva T435.0111 známá jako Hektor. Všechny tyto lokomotivy v minulosti jezdily v běžném provozu a dnes se využívají právě pro nostalgické jízdy pro fanoušky železniční historie.

Kromě nich byla akce určena také lidem, kteří se zajímají o druhou světovou válku. Lidé mohli vidět ukázky dění v letech 1938 a 1939 v pohraničí. Například přepadení celnice v Habarticích na Frýdlantsku nebo události v Czajánkových kasárnách na Frýdeckomístecku, kde se v březnu 1939 udál jediný významnější boj československých vojáků s německou armádou. Ukázky už tradičně připravili členové Spolku vojenské historie - Muzea Československé Armády Plavy a jejich kamarádi ze spřátelených spolků.

Nejvíc si ale návštěvníci Borůvkové parní soboty užili právě tu borůvkovou část. Většina občerstvení bylo z části z tohoto ovoce. „Jsou to tu skutečné borůvkové hody. Viděl jsem borůvkové koláče, knedlíky, koblížky, borůvkové víno, ale i pivo, borůvkovici, borůvkovovou zmrzliny. O všechno je obrovský zájem,“ popsal redaktor Jaroslav Hoření, který se nostalgické jízdy na Zubačce zúčastnil. Zájemci se můžou svézt historickými vlaky ještě za měsíc, v sobotu 28. září při Bramborovém ukončení sezony na Zubačce.

autoři: Jaroslav Hoření , mib
Spustit audio

Související