Sobota: Spolehlivost, dochvilnost a termíny

Daří se vám držet slovo, chodit včas, mít své povinnosti včas a řádně splněny? Nebo je váš život dobrodružnou jízdou plnou překvapivých momentů spojených s improvizací? Doháníte své přátele kolegy svou nedochvilností k šílenství? Vybavuje se vám v té to souvislosti nějaká humorná situace?

Dochvilnost je prý výsadou králů, alespoň to tvrdí jedno české rčení. Jiné říká: Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek. Někteří se však spíš řídí heslem „Co můžeš udělat zítra, odlož na pozítří, a hned máš dva dny volno...“. Výrazná a chronická tendence odkládat povinnosti a úkoly má dokonce svůj diagnostický termín - říká se jí prokrasitnace, píší se o ní knihy a lze ji i odborně "léčit".

Myslíte si, že jste ohroženi prokrastinací? Věčně nestíháte nebo patříte do kategorie těch "akurátních"? Měli jste ve svém okolí někoho, kdo vás provokoval buď svou pedantickou dochvilností nebo naopak obdivuhodnou schopností věci odkládat, nestíhat a hasit průšvihy na poslední chvíli?


autor: David Hamr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.