Sobota: Nikdy není dost brzy a nikdy není úplně pozdě

Říkali jste si někdy ono známé „Co se v mládí naučíš…“? Nebo snad „Starýho psa novým kouskům nenaučíš?“ Nikdy asi není dost brzy začít se učit jazyk, fyzicky trénovat nebo si rozšiřovat obzory. Na druhé straně nikdy není úplně pozdě - na lásku, koníčky, nebo na studium...

Když v roce 1905 začal 30letý Albert Schweitzer studovat medicínu na stejné štrasburské univerzitě, kde byl docentem teologie, současně kázal, přednášel a koncertoval jako varhaník, měli jej všichni za blázna. Ke studiu musel mít povolení vlády, která to vyřešila výjimkou v situaci, kdy člen akademického sboru je zároveň veden jako řádný posluchač. Studia medicíny úspěšně dokončil v roce 1912 a začal žít nový život.


autor: David Hamr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.