Sobota: Dáte na svou intuici a na první dojem?

Kdy naposledy jste se spletli v odhadu vlastností člověka? Udělal na vás v minulosti dojem někdo, kdo se později ukázal v těch nejhorších barvách? Vyplnil se někdy váš negativní první dojem? Nebo jste se naopak museli „oběti“ vašeho prvního dojmu později alespoň v duchu omluvit? Jaké používáte klíče k poznávání lidí - oči, barvu hlasu, mimiku nebo „vůně“?

Říká se, že podle prvního dojmu nemáme druhého soudit. Psychologové však upozorňují na tzv. Haló efekt. Celkový dojem je podle tohoto modelu tvořen z 55 % vzhledem, z 38 % hlasem a z pouhých 7 % obsahem sdělení. Je založen na zjednodušujících a zobecňujících předsudcích. Řada z nás ale nedá na svůj intuitivní „čich na lidi“ dopustit. Říká se také, že člověk nikdy nedostane druhou šanci udělat první dojem. Jak to máte vy?


autor: David Hamr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?