Soběstačné město ve městě na kopci: Liebiegovo městečko v Liberci II
Bývalá zaměstnanecká kolonie nad centrem Liberce se zkrátka najednou projít nedá. A tak se tam redaktor Tomáš Mařas ještě jednou vrátil.
Liebiegové stojí nejen za výstavbou některých ikonických staveb v Liberci, ale i za rozsáhlým komplexem, tzv. Liebiegovým městečkem. Je to příklad tovární výstavby na principu zahradních měst. Unikátní je hlavně tím, že bylo citlivě vestavěné do místa plného kopců, svahů a malých údolí a respektovalo terén.
Domy kromě bydlení zajišťovaly i občanskou vybavenost; obchody, hostinec, ubytovnu, jesle, školu i hasičskou zbrojnici. A zatímco Baťa stavěl „své" zlínské městečko v období první republiky, Liebiegové myšlenku tovární výstavby na principu zahradních měst realizovali už za mocnářství.
Redaktora Tomáše Mařase Liebiegovým městečkem v Liberci provedla Petra Šternová z Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště Liberec.
Související
-
Soběstačné město ve městě na kopci: Liebiegovo městečko v Liberci
Liebiegové se na podobě Liberce podepsali do té míry, že pro město znamenali totéž, co Baťa pro Zlín.
-
Liebiegův palác: Atypická stavba s pohnutou historií
Stavba, která patří k Liberci stejně jako rodina, která stojí za její výstavbou. Liebiegův palác v centru města nyní prochází opravou, má se z něj stát komunitní centrum.
-
Liebiegovo město: Vzniklo jako „zaměstnanecká kolonie“
Jedna z nejkrásnějších libereckých čtvrtí si z velké části ponechala charakter zahradního města. Vyrůstala postupně dle návrhu norimberského architekta Jakoba Schmeissnera.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka