Soběstačné město ve městě na kopci: Liebiegovo městečko v Liberci II

Bývalá zaměstnanecká kolonie nad centrem Liberce se zkrátka najednou projít nedá. A tak se tam redaktor Tomáš Mařas ještě jednou vrátil.

Liebiegové stojí nejen za výstavbou některých ikonických staveb v Liberci, ale i za rozsáhlým komplexem, tzv. Liebiegovým městečkem. Je to příklad tovární výstavby na principu zahradních měst. Unikátní je hlavně tím, že bylo citlivě vestavěné do místa plného kopců, svahů a malých údolí a respektovalo terén.

Domy kromě bydlení zajišťovaly i občanskou vybavenost; obchody, hostinec, ubytovnu, jesle, školu i hasičskou zbrojnici. A zatímco Baťa stavěl „své" zlínské městečko v období první republiky, Liebiegové myšlenku tovární výstavby na principu zahradních měst realizovali už za mocnářství.

Redaktora Tomáše Mařase Liebiegovým městečkem v Liberci provedla Petra Šternová z Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště Liberec.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.