Smrž ve znaku, železniční viadukt i skleněné knoflíky. Uhodnete název obce na Jablonecku?

16. říjen 2017
Na cestách

Nejvyšším bodem, který spadá do katastru obce, je rozhledna Černá studnice. Obec má přes 3 tisíce obyvatel a proslavila se i díky sáňkařské dráze známého kreslíře a humoristy.

Na jihu tvoří hranici lesnatý hřeben Černé studnice a Muchova, na sever se zvedá Buková hora.

Název města dala lesem zarostlá hora, na níž rostlo velké množství smržů. Němečtí obyvatelé si název spojovali s husitskou zbraní zakončenou hvězdicovitými hroty, a proto město nazývali Morgenstern – česky jitřenka.
Turisté a návštěvníci uvítají, že tamní horské cesty procházejí i státními přírodními rezervacemi, kromě rašelinišť se vzácným rostlinstvem jsou velmi cenná místa se zachovanými původními bukovými porosty či zbytky smrkového pralesa.

Unikáty jsou Železniční viadukt na trati Liberec – Tanvald s devíti oblouky nebo sáňkařská dráha, na které závodil i Petr Urban.

Teď už všichni víme, že je řeč o Smržovce, zavítejte do ní. Je tam krásně, hezké cestování s Českým rozhlasem Liberec přeje Marcela Augustová.

Smržovka - náměstí T.G.Masaryka
autor: Marcela Augustová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.