Slavnosti sněženek? Horští záchranáři rekapitulovali sezónu u kance se šípkovou

31. březen 2017
Koktejl

Jak skončit zimu a přivítat jaro? Přeci kancem se šípkovou omáčkou! Slavným filmem se nechala inspirovat horská služba v Jizerských horách. Horští záchranáři tento týden počítali statistiky, ze kterých vyplynulo, že denně měli v letošní zimní sezóně v průměru 8 výjezdů.

Aby si horští záchranáři hodnocení sezóny zpestřili, uvařil záchranář a kuchař v jedné osobě Zdeněk Müller 8 litrů šípkové omáčky. „Vyplynulo to ze situace, kluci totiž dostali dárkem od myslivců kance. Co s ním udělat – nic jinýho, než se šípkovou, nebo se zelím,“ vysvětluje s úsměvem Zdeněk, Müller. Aby nebyly hádky o to, jak se zvěřina upraví – podobně jako ve filmu Slavnosti sněženek – horští záchranáři připravili obojí.

Rekapitulace letošní zimy? Zase zpátky v normálu

„Po dvou slabších zimách, co se týče sněhu i úrazů, se to letos vrátilo do normálu,“ rekapituluje u jídla horský záchranář David Savický, podle kterého horská služba nejčastěji vyjížděla k úrazům lyžařů. „Nejčastěji to byla poranění kolenního kloubu, u snowboardistů zápěstí. Vyjíždí se ale i k úrazům běžkařů – u nich to jsou zlomeniny horních končetin, vyčerpání, nebo se řešilo hledání ztracených běžkařů.“

Kance se šípkovou omáčkou připravil záchranář a kuchař v jedné osobě, Zdeněk Müller

Nejen náčelník René Mašín, ale skoro celá parta jizerskohorských záchranářů si dala dvojitou porci. Sílu ostatně potřebují tito pánové v červenomodrých bundách nejen v zimě, ale po celý rok. I na jaře a po celou letní sezónu budou v pohotovosti a k dispozici na lince 1210.

Horští záchranáři a jejich "Slavnosti sněženek"
autor: sas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?