Slavíci v ohrožení! Oteplování v Krkonoších slavíkům nesvědčí

4. listopad 2016
Koktejl
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Slavík modráček

Teplota v Krkonoších v jarních měsících stoupla za padesát let o tři a půl stupně. Zdánlivě malé oteplení se projevuje i v živočišné a především ptačí říši. Vrcholy Krkonoš se pomalu stávají obyvatelné pro druhy, pro které byly dosud příliš drsné. Jiné druhy ale vzestup teplot ohrožuje a některým, jako slavík modráček tundrový, hrozí vymizení.

„Je prokázané, že nejen v Krkonoších teplota za posledních 50 let výrazně stoupla. V hnízdním období ptáků, což je duben, květen, červen, v horských podmínkách Krkonoš i začátek července, teplota stoupla o 3,5 stupně, což je ohromný nárůst,“ říká Jiří Flousek, zoolog Správy Krkonošského národního parku.

Přesouvají se do hor za chladem...

Na růst teplot ptáci reagují tak, že se posouvají více do hor, kde nalézají vhodné podmínky pro hnízdění i dostatek potravy. Má to ale i negativní dopady – na ptáky, jejichž výskyt je vázaný na drsné horské podmínky.

Někteří ptáci mají nejvhodnější lokalitu až na vrcholu Sněžky

Některé se v České republice vyskytují pouze v Krkonoších, a růst teplot tak může vést k jejich úplnému vymizení. „Týká se to druhů jako slavík modráček tundrový, který nehnízdí nikde jinde v republice než na hřebenech Krkonoš, v ohrožení je i linduška horská nebo pěvuška podhorní, jejíž nejlepší lokality jsou na vrcholu Sněžky. To je další druh, který už nemá – co se nadmořské výšky týče – kam ustupovat,“ říká Flousek.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.