Slavíci v ohrožení! Oteplování v Krkonoších slavíkům nesvědčí

4. listopad 2016
Koktejl

Teplota v Krkonoších v jarních měsících stoupla za padesát let o tři a půl stupně. Zdánlivě malé oteplení se projevuje i v živočišné a především ptačí říši. Vrcholy Krkonoš se pomalu stávají obyvatelné pro druhy, pro které byly dosud příliš drsné. Jiné druhy ale vzestup teplot ohrožuje a některým, jako slavík modráček tundrový, hrozí vymizení.

„Je prokázané, že nejen v Krkonoších teplota za posledních 50 let výrazně stoupla. V hnízdním období ptáků, což je duben, květen, červen, v horských podmínkách Krkonoš i začátek července, teplota stoupla o 3,5 stupně, což je ohromný nárůst,“ říká Jiří Flousek, zoolog Správy Krkonošského národního parku.

Přesouvají se do hor za chladem...

Na růst teplot ptáci reagují tak, že se posouvají více do hor, kde nalézají vhodné podmínky pro hnízdění i dostatek potravy. Má to ale i negativní dopady – na ptáky, jejichž výskyt je vázaný na drsné horské podmínky.

Někteří ptáci mají nejvhodnější lokalitu až na vrcholu Sněžky

Některé se v České republice vyskytují pouze v Krkonoších, a růst teplot tak může vést k jejich úplnému vymizení. „Týká se to druhů jako slavík modráček tundrový, který nehnízdí nikde jinde v republice než na hřebenech Krkonoš, v ohrožení je i linduška horská nebo pěvuška podhorní, jejíž nejlepší lokality jsou na vrcholu Sněžky. To je další druh, který už nemá – co se nadmořské výšky týče – kam ustupovat,“ říká Flousek.

Spustit audio