Sklářská škola v Kamenickém Šenově: Výchova generací výtvarníků od roku 1856

Nejstarší sklářská škola v Evropě má bohatou historii. Dnešní Střední umělecko-průmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově přežila mocnářství, první republiku, válečné konflikty, normalizaci i pokusy politiků sloučit ji s jinou školou.

Po válce pomáhal v šenovské umělecké škole vychovávat nové skláře legendární sklářský výtvarník René Roubíček, který spolu s kolegy svou tvorbou a pohledem na sklo výrazně ovlivnil další generace. Studovala tam i řada významných výtvarníků, namátkou Jiří Šuhájek, nebo Vladimír Kopecký.

Ve staré budově je dodnes vidět stará transmise, která před lety poháněla rytecké stroje, původní kachlová kamna, nebo část původní zdi ze zelených belgických luxfer.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.