Sklářská škola v Kamenickém Šenově: Výchova generací výtvarníků od roku 1856

Nejstarší sklářská škola v Evropě má bohatou historii. Dnešní Střední umělecko-průmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově přežila mocnářství, první republiku, válečné konflikty, normalizaci i pokusy politiků sloučit ji s jinou školou.

Po válce pomáhal v šenovské umělecké škole vychovávat nové skláře legendární sklářský výtvarník René Roubíček, který spolu s kolegy svou tvorbou a pohledem na sklo výrazně ovlivnil další generace. Studovala tam i řada významných výtvarníků, namátkou Jiří Šuhájek, nebo Vladimír Kopecký.

Ve staré budově je dodnes vidět stará transmise, která před lety poháněla rytecké stroje, původní kachlová kamna, nebo část původní zdi ze zelených belgických luxfer.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...