Sklářská škola v Kamenickém Šenově: Výchova generací výtvarníků od roku 1856
Nejstarší sklářská škola v Evropě má bohatou historii. Dnešní Střední umělecko-průmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově přežila mocnářství, první republiku, válečné konflikty, normalizaci i pokusy politiků sloučit ji s jinou školou.
Po válce pomáhal v šenovské umělecké škole vychovávat nové skláře legendární sklářský výtvarník René Roubíček, který spolu s kolegy svou tvorbou a pohledem na sklo výrazně ovlivnil další generace. Studovala tam i řada významných výtvarníků, namátkou Jiří Šuhájek, nebo Vladimír Kopecký.
Ve staré budově je dodnes vidět stará transmise, která před lety poháněla rytecké stroje, původní kachlová kamna, nebo část původní zdi ze zelených belgických luxfer.
Související
-
Před 100 lety se narodil světově uznávaný sklářský výtvarník René Roubíček
Ve sklářské škole v Kamenickém Šenově si připomínají 100 let od narození legendy světového sklářského umění Reného Roubíčka. Vystavili tam jeho skleněnou plastiku.
-
Nejstarší sklářské škole ve střední Evropě je 165 let. Najdete ji v Kamenickém Šenově
Sklářská škola v Kamenickém Šenově si 31. března připomíná 165 let od založení. Žádné oslavy se nekonají, škola ale není prázdná. Byl se tam podívat redaktor Jiří Jelínek.
-
Ve sklářské škole v Kamenickém Šenově otevřeli takzvaný inkubátor výtvarných talentů
V nově otevřených dílnách si školáci z Česka a Německa můžou vyzkoušet práci se sklem a různými výtvarnými technikami. Projekt mezi nimi má vyhledávat talenty.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.