Singltrekové tratě v Jizerských horách trhají rekordy. Přilákají desítky tisíc cyklistů ročně

20. říjen 2016

Desítky tisíc cyklistů přijedou ročně na singltrekové tratě v Jizerských horách. Letos jich projelo podle dat ze sčítacích bran nástupním místem pod Smrkem více než 60 000. Díky stezkám pro sportovce stoupá návštěvnost také okolním obcím.

Například do Nového města pod Smrkem přijíždí díky singltreku 25krát více turistů než v minulosti. Pro místní se navíc díky cyklotratím našlo 30 nových pracovních míst. Data vyplývají ze statistik, které zpracoval městský úřad v Novém Městě pod Smrkem.

„Máme na obousměrné stezce, která vede z centrálního nástupního místa, už čtvrtým rokem monitorovací zařízení. V minulém roce zaznamenalo 81 tisíc průjezdů. Je to na obousměrné stezce, takže se to musí případně dělit dvěma. Oproti předchozímu roku to bylo zvýšení zhruba o 7 procent,“ upřesňuje starosta Nového Města pod Smrkem Pavel Smutný.

Potvrzuje také, že od doby, co singltrek funguje, vzrostl ve městě rapidně turismus. „Předtím sem turisté zavítali jen kvůli rozhledně na Smrku, dnes je tu návštěvnost 25krát vyšší. Přišlo sem zhruba deset nových investorů…“ konstatuje Smutný.

Singltrek pomáhá i dalším obcím, pochvaluje si Liberecký kraj

Liberecký kraj nemá problém na singltrekové tratě přispívat, zvlášť když vidí, jak hojně jsou využívané. „Když to hodnotím jako běžný turista, tak před ještě před pár lety jste si na náměstí v Novém Městě pod Smrkem nemohli vybrat, kam půjdete na jídlo, a dnes máte nabídek celou řadu,“ dodává hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Vyšší návštěvnost mají díky cyklotrasám i v Lázních Libverda. „Dá se říct, že tu přibylo zhruba 100 lůžek, což připisujeme právě singltreku. S tím je spojeno zhruba kolem sedmi až devíti pracovních míst,“ shrnuje starosta obce Jan Pospíšil.

autor: sas
Spustit audio