Silný vítr lámal stromy. V Libereckém kraji jsou kvůli nim uzavřené některé silnice

Spadlé stromy komplikují dopravu v Libereckém kraji
Spadlé stromy komplikují dopravu v Libereckém kraji

Noční vichr způsobil problémy na silnicích a železnici. Krajští hasiči celou noc odklízeli popadané stromy a zajišťovali uvolněné střechy. Energetici vyhlásili kalamitní stav.

Hasiči kvůli silnému větru vyjíždí k popadaným stromům po celém Libereckém kraji.  Za celou noc měli přes 240 výjezdů, nejvíc jich bylo na Českolipsku. Doprava stojí nebo je omezená na desítce silnic.

Neprůjezdná je například silnice 288 u Bozkova na Semilsku, kde jsou popadané stromy a hasiči je budou odstraňovat zřejmě celý den. Zavřená je také silnice u Prysku na Českolipsku. Popadané stromy jsou například i na silnicích u Jilemnice nebo u Českého Dubu.

Kvůli stromu spadlému na trať nejezdí vlak v úseku mezi Martinicemi v Krkonoších a Jilemnicí. Podle webu Českých drah byla ráno omezená i doprava na trati z Liberce do Frýdlantu. Podle Českého hydrometeorologického ustavu nejvíc v Libereckém kraji foukalo přímo v Liberci - 27 metrů za sekudnu. Na horách pak vítr dosahoval až síly orkánu. Podle meteorologa Josefa Hanzlíka Sněžka zaznamenala náraz o rychlosti 192 km za hodinu. 

Vichr způsobil problémy také v energetice. Bez proudu je nejméně 390 tisíc domácností a počet míst bez proudu nejspíš ještě poroste. Energetická společnost ČEZ tak v noci na pondělí vyhlásila na celém distribučním území kalamitní stav. Ten platí i pro Liberecký kraj.

Spustit audio
autor: Redakce ČRo Liberec

Související