Setkání s Jiřím Žáčkem i autogramiády. V Liberci děti baví knižní festival

7. červen 2018
Jiří Žáček na Festivalu dětského čtenářství s Veronikou, která básníkovi nakreslila portrét

Spisovatelé a ilustrátoři dětských knih z celé republiky se sjeli do Liberce. Předčítají tu ze svých příběhů a odpovídají na všetečné dotazy dětského publika. To vše na Festivalu dětského čtenářství. Bývalý hojně navštěvovaný Veletrh dětské knihy se koná už podvanácté. Letos nabízí asi nejbohatší program.

Knížka, kterou si na festivalu můžou malí čtenáři dotvořit a odnést domů

Čtyřiapadesát besed s autory knih, scénické divadlo i výtvarné dílny v Oblastní galerii – taková je ve zkratce nabídka letošního festivalu. Pro školy je program v rámci festivalu připravený v Krajské vědecké knihovně, veřejnost může zamířit do Lidových sadů, kde organizátoři připravili i autogramiády oblíbených spisovatelů nebo ilustrátorů.

Veronika, která chodí do páté třídy, přinesla Jiřímu Žáčkovi vlastnoručně malovaný portrét. „Vždycky mě to dojme, když mi dítě přinese můj portrét, tak často se mi to nestává. Jsem si tam velmi podobný,“ komentuje známý básník.

Děti zjišťují, že spisovatelé nejsou nadpřirozené bytosti

Mezi patnácti nakladateli dětských knih se v hlavním sále Lidových sadů prezentuje Marie Snášelová Štorková: „Je fajn, že tu probíhají různé besedy, semináře s autory i ilustrátory. Myslím, že knížky se tak k dětem líp přiblíží a děti k nim získávají jiný vztah, než když je jen vidí v knihkupectví.“

S dětmi besedovala i spisovatelka Petra Braunová. „Jezdívám na veletrhy, kde je to hlavně o prodeji a tam není tolik času si se čtenáři povídat. Děti zjistí, že my spisovatelé nejsme nadpřirozené bytosti,“ říká s úsměvem autorka.

Během tří dnů se v Lidových sadech a liberecké knihovně představí víc než třicet spisovatelů a ilustrátorů. „Cílem je, aby byly děti přivedeny ke knize a aby si uvědomily, že číst je důležité,“ říká hlavní organizátorka Dagmar Helšusová. Malí čtenáři si můžou na festivalu i dotvořit vlastní knížku a odnést si ji zadarmo domů.

Marie Snášelová Štorková: „Je fajn, že tu probíhají různé besedy, semináře s autory i ilustrátory. Myslím, že knížky se tak k dětem líp přiblíží a děti k nim získávají jiný vztah, než když je jen vidí v knihkupectví.“