Sdílená jízdní kola v Liberci letos budou i bez dotace města

V Liberci začala včera jezdit sdílená kola. Město tuto službu ale finančně nepodpoří.

“Společnost Bolt po městě rozmístila v pátek 160 elektrických kol. Bude to bez dotace města, placené od první minuty využití,” řekl primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj).

V Liberci fungovala sdílená kola s dotací města v letech 2018 a 2019, první čtvrt hodina za půjčení kola byla tehdy pro uživatele zdarma. Podporu projektu vedení města zastavilo v roce 2020 s tím, že ušetřené peníze použije na náklady spojené s epidemií koronaviru. Bez dotace města v Liberci bikesharing žádná firma v předchozích dvou letech neprovozovala.

Letos Liberec jednal s jinou firmu, než je Bolt, která požadovala za provozování bikesharingu 1,1 milionu korun, což ale většina rady města odmítla. “Pokud je pro někoho ekonomicky ten model výhodný tak, že se mu vyplatí sdílená kola nabízet, tak to z mého pohledu problém není. Akorát v dnešní situaci si nemyslím, že by bylo vhodné, aby město někomu tu službu nějakým způsobem dotovalo,” řekl již dříve radní Petr Židek (ODS).

Podle primátora se spolupráci bez finanční dotace města podařilo dojednat právě s firmou Bolt. “Poskytli jsme jim analýzy z provozu sdílených kol z let 2018 a 2019. Poskytli jsme jim i místa, kde se kola tehdy nejvíc půjčovala, aby uměli dávat kola tam, kde by po nich měla být největší poptávka,” dodal primátor. Podle něj z dřívějších analýz počet 160 kol vyšel pro Liberec jako ideální.

Bolt v Liberci provozuje i elektrické koloběžky. Zelené elektrokolo si budou moci zájemci půjčit přes stejnou mobilní aplikaci jako koloběžky a stejná je i cena.

autor: reČRoL | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související