S dopravním expertem: Záludnosti okružní křižovatky na silnici I/35 u Bílého Kostela nad Nisou

Aktuální dopravní situaci, ale také nebezpečným místům na silnicích se věnujeme pravidelně. A i když okružní křižovatky by mezi taková místa patřit neměly, i na nich dochází k nehodám.

Čtěte také

Okružní křižovatka má ze všech jednoúrovňových křižovatek nejméně kolizních bodů, je tedy teoreticky nejbezpečnějším typem křižovatek. Jsou ale i takové, třeba okružní křižovatka u Bílého Kostela, kde se čas od času nehody stávají.

Čím to může být, vyrazili na místo zjistit redaktor Jaroslav Hoření a dopravní expert Roman Budský.

K okružní křižovatce před hlavním tahem Liberec - Česká Lípa přijížděli od Hrádku nad Nisou, kde dochází ke kolizím a kritickým situacím. Může to být i tím, že kruhový objezd údajně „zaniká“, jeho zelený střed splývá s pozadím.

„Jsou dvě možné příčiny (kolizí); řidič přijíždí shora, ten kruhový objezd nezná, a vidí před sebou zelenou louku, a myslí si, že je to jen nějaká táhlá odbočka doprava, takže pak na poslední chvíli může mít ‚plné ruce práce‘, aby se do křižovatky vešel,“ odhaduje dopravní expert Roman Budský.

„Pak se také může stát, že řidiči, kteří najíždějí na kruhový objezd, jsou příliš rychlí; hlavně, když je horší počasí, tak ty poslední metry, co jim potom do té křižovatky zbývají, nemusí stačit, aby ubrzdili. A další možnost je, že řidiči, kteří jedou shora od Hrádku, si můžou myslet, že to auto, které jede zleva, určitě odbočí na Hrádek. Tam určitě doporučuji, najíždět ke každému kruhovému objezdu pomalu,“ dodává.

Jaké další záludnosti okružní křižovatka u Bílého Kostela skrývá? Poslechněte si reportáž.

Spustit audio

Související