Rudolfův majestát rušil monopol katolické církve. Od roku 2002 je národní kulturní památkou a vystavuje se jen výjimečně
9. července roku 1609 byl slavnostně vydán Rudolfův majestát. Listina, která velmi zjednodušeně řečeno zaručovala lidem svobodu vyznání.
S náboženstvím to tehdy bylo trochu jako s politikou – různé směry mezi sebou soupeřily podobně jako politické strany. Dlouho platilo pravidlo, že kdo vládne, ten určuje v zemi náboženství.
Rudolf II. byl sice katolík, ale čeští stavové preferovali evangelickou víru. Protože císaři pomohli v jeho sporu s bratrem Matyášem, měl jim co vracet, a tak nakonec podepsal majestát, který rušil monopol katolické církve v Čechách.
O necelé dva měsíce později vydal císař obdobný zákon i pro Slezsko. Na Moravu se výnos nevztahoval, ovládal ji totiž Matyáš, který vyhlásil svobodu vyznání už roku 1608.
Rudolfův majestát je od roku 2002 národní kulturní památkou a vystavuje se jen výjimečně. Originál poznáte snadno, je totiž rozstřižený. Tím jeho platnost zrušil císař Ferdinand II. roku 1620 po porážce stavovského povstání. O sedm let později pak uzákonil katolické vyznání v Čechách jako jediné povolené.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.