Rudiš u Šaldů: Poetický příběh Aloise Nebela s náladou hraničních hor a svéráznou nadsázkou dobývá divadelní prkna

Na jeviště libereckého Divadla F. X. Šaldy vstupuje adaptace grafického románu Alois Nebel. Se souborem na ní spolupracoval i jeden z autorů komiksu, scénárista a spisovatel Jaroslav Rudiš.

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy uvádí 4. února 2022 v premiéře jevištní podobu českého komiksu výtvarníka Jaromíra 99 a scénáristy Jaroslava Rudiše. Komiksový román je známý také z originálního filmového zpracování z roku 2011.

Jaroslav Rudiš, rodák z Českého Ráje, studoval v Liberci a krajina Sudet je jeho bytostným tématem. Patří k nepřehlédnutelným osobnostem současné české i evropské literatury a letos ho německý prezident vyznamenal řádem za přínos ke sbližování Čechů a Němců.

Poetický příběh Aloise Nebela, skromného výpravčího, který na zapadlém horském nádraží v Bílém Potoce odolává dějinám v rytmu vlaků, okouzluje mlhavou náladou hraničních hor a velice svéráznou nadsázkou.

Na zkoušce nové divadelní hry na scéně libereckého Malého divadla natáčel redaktor Tomáš Mařas. Proč si divadlo vybralo tvorbu Jaroslava Rudiše a z ní právě Aloise Nebela? Jak postavu výpravčího popisuje jeho představitel, herec Václav Helšus? Jak moc se divadelní adaptace liší od románové předlohy? Jakou roli hraje v divadelní hře Alois Nebel hudba? A jak do divadelní podoby Aloise Nebela zasahoval Jaroslav Rudiš?

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...