Rozhledna na Světlém vrchu má tvar osmibokého hranolu s ptačím hnízdem na vrcholu

6. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rozhledna Světlý vrch

Mezi fenomény Jizerských hor na severu Čech patří rozhledny. Ty nejstarší tam stojí už od konce 19. století a těm nejnovějším je pár měsíců. Jedna z nich stojí na Světlém vrchu, který se tyčí nad obcí Albrechtice v Jizerských horách. Přestože Světlý vrch není se svými 729 nadmořskými metry žádný vysoký kopec, nabízí rozhledna na jeho vrcholu nádherný kruhový výhled.

Osmiboká rozhledna má dřevěnou konstrukci a vnitřní kruhové ocelové schodiště na nosném středovém sloupu. Nahoru vede 105 schodů a většina z nich nese cedulku se jménem přispěvatelů na stavbu rozhledny. Ta byla financována především z peněz obce a přeshraničního česko-polského projektu.

Vyhlídková plošina ve tvaru ptačího hnízda s průměrem 6,5 metru je umístěna 21 metrů nad Světlým vrchem i dostatečně vysoko nad vrcholky stromů. Seshora je vidět nejen na Jizerské hory, ale i na Krkonoše a mnohem dál. Namátkou na Královku, Bukovou, Špičák, ale i Bezděz či Tábor nebo do Polska.

Rozhledna Světlý vrch, která vznikla při příležitosti 350. výročí založení obce Albrechtice v Jizerských horách, je přístupná pouze pěšky, asi kilometr po zelené turistické značce, která vede od obecního placeného parkoviště. Na parkování pozor, v celé oblasti Jizerských hor platí zákaz stání mimo vyhrazená parkoviště.

Výhled na Desnou a Krkonoše

Od rozhledny se pak dál po zelené a později po modré trase můžete vydat k další albrechtické zajímavosti, k Protržené přehradě nad Desnou. Rozhledna Světlý vrch je celoročně volně přístupná.

Spustit audio