Rostou, rostou? Pravdy i mýty o houbách s mykologem Zdeňkem Peldou

24. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hřib královský netrhejte, mohlo by vás to přijít pěkně draho

Jak přišla muchomůrka ke svému názvu, která houba chutná nejlépe, a který druh hřibu nám může přivodit halucinace. Nejen to se dozvíte v našem seriálu o houbách. S mykologem Zdeňkem Peldou si také připomeneme některé mýty, které je provázejí, a poradíme, jak houby správně zpracovat.

Najít, vyfotit, potěšit se, pochlubit se a vrátit zpátky do lesa. Češi jsou národem houbařů, a tak není divu, že se občas setkáváme s různými mýty, které se dědí z generace na generace. S některými nás seznámí kolegyně Iveta Kalátová, která vyrazila na houby do podještědských lesů se známým mykologem Zdeňkem Peldou.

Bučiny, borové, nebo smíšené lesy ukrývají houby všeho druhu, co ale v houbařské terminologií znamená jednohřibový les? To nám kolegyně Iveta Kalátová s mykologem Zdeňkem Peldou vysvětlí z lesů nad libereckými Karlinkami, kde se mimo jiné setkali s houbami, které připomínaly malé oranžové plamínky.

Velkým českým propagátorem houbaření byl František Smotlacha. O jeho odvážném experimentu ohledně ochutnávání hub a dobré houbařské intuici v našem seriálu také uslyšíte.

Pokud si nejste jisti při sběru hub svým úlovkem, je dobré se poradit s odborníkem, nejlépe se zkušeným mykologem. Na jedovaté houby, se kterými se v tomto období můžeme setkat, se Iveta Kalátová znalce hub Zdeňka Peldy zeptala.

A když už máme nasbíráno, můžeme si připravit různé tradiční houbové pochutiny, jako smaženici, houbové řízky, kyselo nebo kubu. Ale protože myslíme i na zimu, je dobré houby různým způsobem i zpracovat. Jedním z nich je i sušení. A jakou úlohu hraje při sušení hub mrazák? Poslechněte si v seriálu.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser