Relikviář svatého Maura je co do hodnoty srovnatelný s korunovačními klenoty
Kdo někdy navštívil expozici zámku v Bečově nad Teplou, dovede si představit, jak jedna z nejcennějších českých památek vypadá. Schránka dlouhá skoro metr a půl a 65 centimetrů vysoká ukrývá mimo jiné ostatky svatého Jana Křtitele a svatého Maura.
Relikviář je dekorovaný dvanácti reliéfy, čtrnácti pozlacenými soškami a spoustou drahokamů či polodrahokamů. Co do hodnoty je srovnatelný s korunovačními klenoty.
Relikviář byl vyrobený na území dnešní Belgie. V první polovině 19. století ho odkoupil šlechtický rod Beaufortů-Spontinů a nechal cennost převést do Čech. Když po vyhlášení Benešových dekretů potomci tohoto rodu narychlo prchali z Čech, ukryli relikviář na neznámém místě na zámku.
Po 40 letech přijel do Československa Američan Danny Douglas a požádal o vyzvednutí blíže neurčeného uměleckého předmětu. Kriminalisté zjistili, že je ukrytý na zámku v Bečově a 5. listopadu 1985, těsně před podpisem smlouvy, ho objevili.
Byl zakopaný pod podlahou hradní kaple. Značně poškozený unikát se přes 10 let rekonstruoval a od roku 2002 je v Bečově nad Teplou opět k vidění.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.